SportsPress - en to fr_FR translation catalogue (563 entries)

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
fr_FR: %s - Nous recommandons une mémoire d'au moins 64Mo. Voir : <a href="%s">Augmenter la mémoire allouée à PHP</a>

en: %s SportsPress %s has lots of refinements we think you&#8217;ll love.
fr_FR: %s SportsPress %s à été énormément embellie nous pensons que vous aimez.

en: &mdash; None &mdash;
fr_FR: &mdash; Aucun &mdash;

en: &mdash; Remove &mdash;
fr_FR: &mdash; Supprimer &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
fr_FR: &mdash; Sélectionner &mdash;

en: (no title)
fr_FR: (pas de titre)

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
fr_FR: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> est obsolète. La version du core est %s

en: <strong>%s event</strong> published | <strong>%s events</strong> published
fr_FR[0]: <strong>%s événement</strong> publié
fr_FR[1]: <strong>%s événements</strong> publiés

en: <strong>%s event</strong> scheduled | <strong>%s events</strong> scheduled
fr_FR[0]: <strong>%s événement</strong> planifié
fr_FR[1]: <strong>%s événements</strong> planifiés

en: <strong>%s</strong> until next event
fr_FR: <strong>%s</strong> avant le prochain événement

en: <strong>Your theme does not declare SportsPress support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a SportsPress theme :)
fr_FR: <strong>Votre thème ne déclare pas le support SportsPress</strong> &#8211; si vous rencontrez des problèmes d'affichage, veuillez lire notre guide d'intégration ou choisir un thème SportsPress :-)

en: <strong>Your theme has bundled outdated copies of SportsPress template files</strong> &#8211; if you encounter functionality issues on the frontend this could the reason. Ensure you update or remove them (in general we recommend only bundling the template files you actually need to customize). See the system report for full details.
fr_FR: <strong>Votre thème dispose des fichiers obsolètes du modèle de SportsPress</strong> - si vous rencontrez des problèmes concernant des fonctionnalités sur design cela peut être la cause. Assurez vous de mettre à jour ou de les supprimer (en général nous recommandons de regrouper essentiellement les fichiers du thème que vous avez besoin de modifier). Référez-vous sur le système de reports pour plus d'informations.

en: A calendar of events.
fr_FR: Un calendrier des événements.

en: A clock that counts down to an upcoming event.
fr_FR: Une horloge qui compte pour un événement.

en: A list of events.
fr_FR: La liste des événements.

en: Abbreviate team names
fr_FR: Nom d'équipe en abrégé

en: Abbreviation
fr_FR: Abréviation

en: About SportsPress
fr_FR: A propos de SportsPress

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
fr_FR: L'action a échoué. Rafraîchissez la page et essayez à nouveau, svp.

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Calendar
fr_FR: Ajouter Calendrier

en: Add New Column
fr_FR: Ajouter Une Colonne

en: Add New Event
fr_FR: Ajouter Nouvel Événement

en: Add New League Table
fr_FR: Ajouter Tableau Ligue

en: Add New Metric
fr_FR: Ajouter une nouvelle taille

en: Add New Outcome
fr_FR: Ajouter un nouveau résultat

en: Add New Performance
fr_FR: Ajouter une nouvelle performance

en: Add New Player
fr_FR: Ajouter Nouveau Joueur

en: Add New Player List
fr_FR: Ajouter Nouvelle Liste de joueurs

en: Add New Result
fr_FR: Ajouter Nouveau Résultat

en: Add New Staff
fr_FR: Ajouter un nouvel employé technique

en: Add New Statistic
fr_FR: Ajouter une statistique

en: Add New Team
fr_FR: Ajouter Equipe

en: Add icon
fr_FR: Ajouter Icône

en: Add logo
fr_FR: Ajouter un logo

en: Add photo
fr_FR: Ajouter une photo

en: Add video
fr_FR: Ajouter Vidéo

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Adjustments
fr_FR: Ajustement

en: Africa
fr_FR: Afrique

en: Albania
fr_FR: Albanie

en: Algeria
fr_FR: Algérie

en: Align
fr_FR: Aligner

en: All
fr_FR: Tout

en: All done!
fr_FR: Tout est fait !

en: Allow people to post comments on new articles
fr_FR: Autoriser tout le monde à poster sur les nouveau articles

en: American Football
fr_FR: Football Américain

en: Andorra
fr_FR: Andorre

en: Antigua and Barbuda
fr_FR: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr_FR: Argentine

en: Armenia
fr_FR: Arménie

en: Ascending
fr_FR: Croissant

en: Asia
fr_FR: Asie

en: Attended
fr_FR: Participation

en: Australia
fr_FR: Australie

en: Australian Rules Football
fr_FR: Football Australien

en: Austria
fr_FR: Autriche

en: Author URL
fr_FR: URL de l'auteur

en: Auto
fr_FR: Automatique

en: Average
fr_FR: Moyen

en: Away
fr_FR: Visiteur

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Barbados
fr_FR: Barbades

en: Basic Setup
fr_FR: Installation de base

en: Belarus
fr_FR: Biélorussie

en: Belgium
fr_FR: Belgique

en: Birthdays
fr_FR: Anniversaires

en: Birthdays Module
fr_FR: Module d'anniversaires

en: Blocks
fr_FR: Blocs

en: Bolivia
fr_FR: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr_FR: Bosnie-Herzégovine

en: Branding
fr_FR: Image de marque

en: Brazil
fr_FR: Brésil

en: Bulgaria
fr_FR: Bulgarie

en: Burma
fr_FR: Birmanie

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Calendars
fr_FR: Calendriers

en: Cambodia
fr_FR: Cambodge

en: Cameroon
fr_FR: Cameroun

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cape Verde
fr_FR: Cap Vert

en: Center
fr_FR: Centre

en: Central African Republic
fr_FR: République Centrafricaine

en: Changes saved.
fr_FR: Modifications enregistrées.

en: Cheatin&#8217; huh?
fr_FR: Alors on triche ?

en: Chile
fr_FR: Chili

en: China
fr_FR: Chine

en: Choose a city in the same timezone as you.
fr_FR: Choisir une ville dans le même fuseau horaire que vous.

en: Colombia
fr_FR: Colombie

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Columns:
fr_FR: Colonnes&nbsp;:

en: Combined
fr_FR: Combiné

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comoros
fr_FR: Comores

en: Competition
fr_FR: Compétition

en: Competitions
fr_FR: Compétitions

en: Competitive
fr_FR: Compétitif

en: Configure
fr_FR: Configurer

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
fr_FR: Copier ce code et le coller dans un article, page ou dans le contenu d'un Widget Text.

en: Countdown
fr_FR: Compte à rebours

en: Croatia
fr_FR: Croatie

en: Current Team
fr_FR: L'équipe actuelle

en: Current Teams
fr_FR: Équipes actuelles

en: Current Theme
fr_FR: Thème actuel

en: Custom
fr_FR: Personnaliser

en: Custom CSS
fr_FR: Modifier le CSS

en: Custom:
fr_FR: Personnalisée :

en: Cyprus
fr_FR: Chypre

en: Czech Republic
fr_FR: République Tchèque

en: Darts
fr_FR: jeu de fléchettes

en: Date Format
fr_FR: Format Date

en: Date/Time:
fr_FR: Date/Heure

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Default
fr_FR: Valeur par défaut

en: Default (%s)
fr_FR: Défaut (%s)

en: Default Timezone
fr_FR: Fuseau horaire par défaut

en: Default timezone is %s
fr_FR: Fuseau horaire par défaut est %s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
fr_FR: Fuseau horaire par défaut est %s - doit être UTC

en: Delete row
fr_FR: Supprimer ligne

en: Delimiter
fr_FR: Délimiteur

en: Democratic Republic of the Congo
fr_FR: Congo-Kinshasa / (République démocratique du Congo)

en: Denmark
fr_FR: Danemark

en: Descending
fr_FR: Décroissant

en: Details
fr_FR: Détails

en: Developers
fr_FR: Développeurs

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Display a gallery of players.
fr_FR: Afficher la galerie des joueurs.

en: Display a league table.
fr_FR: Afficher un tableau de la ligue

en: Display a list of players.
fr_FR: Afficher la liste des joueurs.

en: Display calendar title
fr_FR: Afficher le titre du calendrier

en: Display link to view all events
fr_FR: Afficher le lien afin de voir tout les événements

en: Display link to view all players
fr_FR: Afficher le lien afin d'afficher tout les joueurs

en: Display link to view full table
fr_FR: Afficher le lien du tableau complet

en: Display logos
fr_FR: Afficher Logos

en: Display maps
fr_FR: Afficher la carte

en: Display national flags
fr_FR: Afficher les drapeaux nationaux

en: Display photos
fr_FR: Afficher les photos

en: Display player names on hover
fr_FR: Afficher les noms des joueurs sur pointé

en: Display season
fr_FR: Afficher Saison

en: Display venue
fr_FR: Afficher le lieu

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
fr_FR: Affiche %s&#8211;%s de %s

en: Docs
fr_FR: Documentations

en: Dominica
fr_FR: Dominique

en: Dominican Republic
fr_FR: République Dominicaine

en: Drag the marker to the venue's location.
fr_FR: Glisser un marquer vers le lieu de provenance.

en: East Timor
fr_FR: Timor oriental

en: Ecuador
fr_FR: Équateur

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Calendar
fr_FR: Editer Calendrier

en: Edit Column
fr_FR: Editer Colonne

en: Edit Competition
fr_FR: Editer Compétiotion

en: Edit Event
fr_FR: Editer Evénement

en: Edit Job
fr_FR: Editer Job

en: Edit League Table
fr_FR: Editer Tableau Ligue

en: Edit Metric
fr_FR: Éditer la taille

en: Edit Outcome
fr_FR: Éditer le résultat

en: Edit Performance
fr_FR: Éditer la performance

en: Edit Player
fr_FR: Editer Joueur

en: Edit Player List
fr_FR: Editer Liste Joueurs

en: Edit Position
fr_FR: Editer Poste

en: Edit Result
fr_FR: Editer Résultat

en: Edit Results
fr_FR: Editer les résultats

en: Edit Season
fr_FR: Editer Saison

en: Edit Staff
fr_FR: Éditer l'employé technique

en: Edit Statistic
fr_FR: Editer Stats

en: Edit Team
fr_FR: Editer Equipe

en: Edit Venue
fr_FR: Éditer l'arrivée

en: Egypt
fr_FR: Égypte

en: El Salvador
fr_FR: Salvador

en: Enable
fr_FR: Activer

en: England
fr_FR: Angleterre

en: Environment
fr_FR: Environnement

en: Equation
fr_FR: Équation

en: Equatorial Guinea
fr_FR: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr_FR: Erythrée

en: Estonia
fr_FR: Estonie

en: Ethiopia
fr_FR: Éthiopie

en: Event
fr_FR: Événement

en: Event Blocks
fr_FR: Blocs d'Evenements

en: Event Calendar
fr_FR: Calendrier d’Evénement

en: Event List
fr_FR: Liste d’événement

en: Event Manager
fr_FR: Gestion de l'événement

en: Event Options
fr_FR: Options Evénement

en: Event Outcomes
fr_FR: Résultats de l'événement

en: Events
fr_FR: Événements

en: Events need to be defined with columns in a specific order (3+ columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
fr_FR: L'événement doit être défini avec des colonnes dans un ordre spécifique (3+ colonnes). <a href="%s">Cliquez ici pour télécharger un exemple</a>.

en: Finland
fr_FR: Finlande

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Friendly
fr_FR: Amical

en: Frontend Styles
fr_FR: Styles sur le site

en: Full Time
fr_FR: Temps plein

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Gambia
fr_FR: Gambie

en: General
fr_FR: Général

en: General Options
fr_FR: Options générales

en: Georgia
fr_FR: Géorgie

en: Germany
fr_FR: Allemagne

en: Get Started
fr_FR: Commençons

en: Get System Report
fr_FR: Obtenir le rapport système

en: Getting Started
fr_FR: Commencer

en: Go to SportsPress Settings
fr_FR: Aller aux Paramètres SportsPress

en: Greece
fr_FR: Grèce

en: Grenada
fr_FR: Grenade

en: Grouping
fr_FR: Grouper

en: Guinea
fr_FR: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr_FR: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr_FR: Guyane

en: Header Offset
fr_FR: En-tête reportée

en: Heading
fr_FR: Entête

en: Hi there! Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
fr_FR: Salut à tous! Choisissez un fichier .csv à transférer, puis cliquez "Envoyer le fichier et l'importer".

en: Hide this notice
fr_FR: Masquer cet avertissement

en: Highlight
fr_FR: En vedette

en: Home
fr_FR: Local

en: Home URL
fr_FR: URL accueil

en: Hungary
fr_FR: Hongrie

en: Hybrid
fr_FR: Hybride

en: Ice Hockey
fr_FR: Hockey sur glace

en: Iceland
fr_FR: Islande

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import <strong>events</strong> from a csv file.
fr_FR: Importer <strong>événements</strong> from a csv file.

en: Import <strong>players</strong> from a csv file.
fr_FR: Importez <strong>joueurs</strong> à partir d'un fichier csv.

en: Import <strong>staff</strong> from a csv file.
fr_FR: Importer <strong>l'équipe technique</strong> depuis un fichier csv.

en: Import <strong>teams</strong> from a csv file.
fr_FR: Importez <strong>équipes</strong> à partir d'un fichier csv.

en: Import Events
fr_FR: Importer Evénements

en: Import Players
fr_FR: Importer Joueurs

en: Import Staff
fr_FR: Importer un employé technique

en: Import Teams
fr_FR: Import équipes

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> events and skipped <strong>%s</strong>.
fr_FR: Importation complète - importée <strong>%s</strong> événements et oublis <strong>%s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> players and skipped <strong>%s</strong>.
fr_FR: Import complété - importé <strong>%s</strong> joueurs <strong>%s</strong> sautés.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> staff and skipped <strong>%s</strong>.
fr_FR: Importation complète - importée <strong>%s</strong> employés technique et oubliés <strong>%s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> teams and skipped <strong>%s</strong>.
fr_FR: Import complété - importé <strong>%s</strong> équipes <strong>%s</strong> sautés.

en: India
fr_FR: Inde

en: Indonesia
fr_FR: Indonésie

en: Insert %s
fr_FR: Insérer %s

en: Insert into %s
fr_FR: Insérer dans %s

en: Insert row after
fr_FR: Insérer une ligne après

en: Install Now
fr_FR: Installer maintenant

en: Install demo content
fr_FR: Installer les exemples

en: Installed Plugins
fr_FR: Extensions installées

en: Ireland
fr_FR: Irlande (pays)

en: Israel
fr_FR: Israël

en: Italy
fr_FR: Italie

en: Ivory Coast
fr_FR: Côte-d'Ivoire

en: Jamaica
fr_FR: Jamaïque

en: Japan
fr_FR: Japon

en: Job
fr_FR: Travail

en: Jobs
fr_FR: Emplois

en: Jordan
fr_FR: Jordanie

en: Key
fr_FR: Clé

en: Kuwait
fr_FR: Koweït

en: Label
fr_FR: Etiquette

en: Last 10
fr_FR: 10 derniers

en: Last 5
fr_FR: 5 derniers

en: Latvia
fr_FR: Lettonie

en: Layout
fr_FR: Disposition

en: League Manager
fr_FR: Manager de la ligue

en: League Menu
fr_FR: Menu Ligue

en: League Table
fr_FR: Classements

en: League Tables
fr_FR: Classements

en: Learn More
fr_FR: Lire la suite

en: Lebanon
fr_FR: Liban

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Libya
fr_FR: Libye

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link events
fr_FR: Liens Événements

en: Link players
fr_FR: Liens des joueurs

en: Link staff
fr_FR: Lien vers le personnel technique

en: Link teams
fr_FR: Lien de l'équipe

en: Link venues
fr_FR: Lien des lieux

en: List
fr_FR: Liste

en: Lithuania
fr_FR: Lituanie

en: Live countdowns
fr_FR: Compte à rebours en direct

en: Love SportsPress? Help spread the word by rating us 5★ on WordPress.org
fr_FR: Vous aimez Sportspress ? Aidez-nous à nous faire connaitre dans le monde  en nous donnant 5★ sur WordPress.orgjavascript:;

en: M j, Y @ G:i
fr_FR: j M Y @ G:i

en: Macau
fr_FR: Macao

en: Macedonia
fr_FR: Macédoine

en: Malaysia
fr_FR: Malaisie

en: Malta
fr_FR: Malte

en: Manual
fr_FR: Manuel

en: Marshall Islands
fr_FR: Îles Marshall

en: Mauritania
fr_FR: Mauritanie

en: Mauritius
fr_FR: Maurice

en: Metric
fr_FR: Métrique

en: Metrics
fr_FR: Métrique

en: Mexico
fr_FR: Mexique

en: Micronesia
fr_FR: Micronésie

en: Moldova
fr_FR: Moldavie

en: Mongolia
fr_FR: Mongolie

en: Morocco
fr_FR: Maroc

en: Name
fr_FR: Nom

en: Namibia
fr_FR: Namibie

en: Nationality
fr_FR: Nationalité

en: Need Help?
fr_FR: Besoin d'aide ?

en: Need a Better Theme?
fr_FR: Besoin d'un meilleur thème ?

en: Netherlands
fr_FR: Pays-Bas

en: New
fr_FR: Nouvelle

en: New Zealand
fr_FR: Nouvelle-Zélande

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next Steps
fr_FR: Étape suivante

en: No
fr_FR: Non

en: No overrides present in theme.
fr_FR: Aucun remplacement présent dans le thème.

en: No results found.
fr_FR: Aucun résultat trouvé.

en: None
fr_FR: Aucun

en: North America
fr_FR: Amérique du Nord

en: North Korea
fr_FR: Corée du Nord

en: Northern Ireland
fr_FR: Irlande du Nord

en: Norway
fr_FR: Norvège

en: Now
fr_FR: Maintenant

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Number of events to show:
fr_FR: Nombre d'événements à regarder :

en: Number of players to show:
fr_FR: Nombre de joueurs à afficher :

en: Number of teams to show:
fr_FR: Nombre d'Equipes à Afficher

en: Oceania
fr_FR: Océanie

en: Open link in a new window/tab
fr_FR: Ouvrir lien dans une nouvelle fenêtre/onglet

en: Operators
fr_FR: Opérateurs

en: Other
fr_FR: Autres

en: Outcome
fr_FR: Résultat

en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

en: PHP Post Max Size
fr_FR: Poids Max Post PHP

en: PHP Time Limit
fr_FR: Limite d'exécution PHP

en: PHP Version
fr_FR: Version PHP

en: Padding
fr_FR: Remplissage

en: Paginate
fr_FR: Paginer

en: Palau
fr_FR: Palaos

en: Papua New Guinea
fr_FR: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Past Teams
fr_FR: Équipes précèdentes

en: Performance:
fr_FR: Performance :

en: Peru
fr_FR: Pérou

en: Played
fr_FR: Joué

en: Player
fr_FR: Joueur

en: Player Gallery
fr_FR: Galerie Joueur

en: Player List
fr_FR: Liste des joueurs

en: Player Lists
fr_FR: Listes des joueurs

en: Player Metrics
fr_FR: Taille du joueur

en: Player Options
fr_FR: Options Joueur

en: Player Performance
fr_FR: Performance du joueur

en: Player Statistics
fr_FR: Statistique du joueur

en: Player vs player
fr_FR: Joueur vs joueur

en: Players
fr_FR: Joueurs

en: Players need to be defined with columns in a specific order (7 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
fr_FR: joueurs ont besoin d'être définis avec des colonnes dans un ordre spécifique (7 colonnes). <a href="%s">Cliquez ici pour télécharger un exemple</a>.

en: Please include this information when requesting support:
fr_FR: Veuillez inclure cette information lorsque vous contactez le support :

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Poland
fr_FR: Pologne

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Preview %s
fr_FR: Prévisualiser la %s

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Primary
fr_FR: Primaire

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Published
fr_FR: Publié

en: Rank
fr_FR: Rang

en: Recap
fr_FR: Récapitulatif

en: Remove icon
fr_FR: Supprimer Icône

en: Remove logo
fr_FR: Supprimer un logo

en: Remove photo
fr_FR: Supprimer la photo

en: Remove video
fr_FR: Supprimer Vidéo

en: Republic of the Congo
fr_FR: Congo-Brazzaville / (Congo)

en: Responsive
fr_FR: Adaptable

en: Result
fr_FR: Résultat

en: Results
fr_FR: Résultats

en: Results Only
fr_FR: Résultats seulement

en: Right
fr_FR: Droite

en: Romania
fr_FR: Roumanie

en: Rounding
fr_FR: Arrondi

en: Rugby League
fr_FR: Rugby à XIII

en: Rugby Union
fr_FR: Rugby à XV

en: Russia
fr_FR: Russie

en: SP Configuration
fr_FR: Configuration de SP

en: SP Post Types
fr_FR: Types d'articles de SP

en: SP Taxonomies
fr_FR: Taxonomie de SP

en: SP Version
fr_FR: Version de SP

en: SUHOSIN Installed
fr_FR: SUHOSIN Installé

en: Saint Kitts and Nevis
fr_FR: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr_FR: Sainte-Lucie

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr_FR: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: Sao Tome and Principe
fr_FR: São Tomé-et-Principe

en: Saudi Arabia
fr_FR: Arabie Saoudite

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer

en: Scheduled
fr_FR: Planifié

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>.
fr_FR: Planifié pour&nbsp;: <b>%1$s</b>

en: Scotland
fr_FR: Écosse

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Season
fr_FR: Saison

en: Seasons
fr_FR: Saisons

en: Select %s
fr_FR: Sélectionner une %s

en: Select %s:
fr_FR: Sélectionner une %s:

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select Icon
fr_FR: Selectionner Icône

en: Select Logo
fr_FR: Sélectionner un logo

en: Select Photo
fr_FR: Sélectionner la photo

en: Select your timezone and sport to get started.
fr_FR: Sélectionnez votre fuseau horaire et votre sport pour commencer.

en: Select...
fr_FR: Sélectionner...

en: Senegal
fr_FR: Sénégal

en: Separate
fr_FR: Séparé

en: Serbia
fr_FR: Serbie

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings saved.
fr_FR: Réglages enregistrés.

en: Shortcode menu
fr_FR: Menu de raccourcis

en: Show all
fr_FR: Tout afficher

en: Show all competitions
fr_FR: Montrer toutes les compétitions

en: Show all positions
fr_FR: Afficher tous les postes

en: Show all seasons
fr_FR: Afficher toutes les saisons

en: Show all teams
fr_FR: Afficher toutes les équipes

en: Singapore
fr_FR: Singapour

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Slovakia
fr_FR: Slovaquie

en: Slovenia
fr_FR: Slovénie

en: Soccer (Association Football)
fr_FR: Football

en: Solomon Islands
fr_FR: Îles Salomon

en: Somalia
fr_FR: Somalie

en: Sorry, there has been an error.
fr_FR: Désolé, il y a eu une erreur.

en: Sort Order
fr_FR: Ordre de tri

en: Sort Order:
fr_FR: Tri par:

en: Sort by
fr_FR: Trier par :

en: Sort by:
fr_FR: Tri par:

en: Sortable
fr_FR: Triable

en: South Africa
fr_FR: Afrique du Sud

en: South America
fr_FR: Amérique du Sud

en: South Korea
fr_FR: Corée du Sud

en: Spain
fr_FR: Espagne

en: SportsPress Events (CSV)
fr_FR: SportsPress Evénements (CSV)

en: SportsPress Players (CSV)
fr_FR: SportsPress joueurs (CSV)

en: SportsPress Shortcodes
fr_FR: Raccourcies de SportsPress

en: SportsPress Staff (CSV)
fr_FR: SportsPress équipe technique (CSV)

en: SportsPress Teams (CSV)
fr_FR: SportsPress équipes (CSV)

en: SportsPress has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate SportsPress</a>.
fr_FR: SportsPress a été aimablement traduit en plusieurs langues grâce à notre équipe de traduction. Vous voulez voir votre nom ? <a href="%s"> Traduire SportsPress </a> .

en: SportsPress is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to SportsPress</a>.
fr_FR: SportsPress est développé et maintenu par une équipe de passionnés dans le monde entier et soutenu par une communauté de développeur . Vous voulez voir votre nom ? <a href="%s"> Contribuer à SportsPress </a> .

en: Staff
fr_FR: Équipe technique

en: Staff Options
fr_FR: Options du personnel technique

en: Staff need to be defined with columns in a specific order (6 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
fr_FR: Staff doit être définit suivant un certain ordre (6 colonne). <a href="%s">Cliquer ici pour télécharger un modèle</a>.

en: Started
fr_FR: Commencé

en: Starting Lineup
fr_FR: Formation partante

en: Statistic
fr_FR: Statistique

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Status
fr_FR: État

en: Status:
fr_FR: État :

en: Streak
fr_FR: Série

en: Styles and Scripts
fr_FR: Styles et Scripts

en: Substitute
fr_FR: Substitut

en: Substituted
fr_FR: Remplacé

en: Substitutes
fr_FR: Remplaçants

en: Success!
fr_FR: Quel succès!

en: Sudan
fr_FR: Soudan

en: Sweden
fr_FR: Suède

en: Switzerland
fr_FR: Suisse

en: System Status
fr_FR: État du système

en: Table Columns
fr_FR: Colonnes du tableau

en: Table Tennis
fr_FR: Tennis de Table

en: Tables
fr_FR: Tableaux

en: Tanzania
fr_FR: Tanzanie

en: Team
fr_FR: Équipe

en: Team Colors
fr_FR: Couleurs de l'Equipe

en: Team Manager
fr_FR: Manager de l'équipe

en: Team Options
fr_FR: Options de l'équipe

en: Team vs team
fr_FR: Equipe vs équipe

en: Teams
fr_FR: Équipes

en: Teams need to be defined with columns in a specific order (3 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
fr_FR: équipes ont besoin d'être définis avec des colonnes dans un ordre spécifique (3 colonnes). <a href="%s">Cliquez ici pour télécharger un exemple</a>.

en: Template Overrides
fr_FR: Modifications du modèle html

en: Templates
fr_FR: Modèles HTML

en: Text
fr_FR: Texte

en: Thailand
fr_FR: Thailande

en: Thank you for updating to the latest version!
fr_FR: Merci d'avoir actualisé avec la dernière version !

en: Thanks for installing!
fr_FR: Merci de l'installation !

en: Thanks, all done!
fr_FR: Merci, c'est fait !

en: The CSV is invalid.
fr_FR: Le CSV est invalide.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
fr_FR: La description n'est pas importante par défaut ; toutefois, certains thèmes l'affiche.

en: The following options affect how words are displayed on the frontend.
fr_FR: Les options suivantes affectent la façon dont les mots sont affichés sur le design final.

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Theme Integration Guide
fr_FR: Guide d'intégration des thèmes

en: Theme Name
fr_FR: Nom du thème

en: Theme Version
fr_FR: Version du thème

en: These settings control the permalinks used for SportsPress. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
fr_FR: Ces paramètres contrôle les permaliens utilisé pour SportsPress. Ces paramètres s'appliquent essentiellement quand <strong> vous n'utilisez pas les permaliens par "défaut" ci-dessus</strong>.

en: This week
fr_FR: Cette semaine

en: This will enable a script allowing the countdowns to be animated.
fr_FR: Cela activera le script permettant au compte à rebours d'être animé.

en: This will enable a shortcode menu to be displayed in the visual editor.
fr_FR: Cela active le menu de raccourcie afin d'être affiché dans l'éditeur visuel.

en: Time
fr_FR: Temps

en: Time Only
fr_FR: Temps seulement

en: Time/Results
fr_FR: Temps/Résultats

en: Time/Results Format
fr_FR: Format temps/résultats

en: Timezone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Format
fr_FR: Format du titre

en: Title:
fr_FR: Titre&nbsp;:

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Tournaments
fr_FR: Tournois

en: Translators
fr_FR: Traducteurs

en: Trinidad and Tobago
fr_FR: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr_FR: Tunisie

en: Turkey
fr_FR: Turquie

en: Turkmenistan
fr_FR: Turkménistan

en: United Arab Emirates
fr_FR: Émirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr_FR: Royaume-Uni

en: United States
fr_FR: États-Unis

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Upgrade
fr_FR: Mise à jour

en: Upgrade Now
fr_FR: Mettre à niveau maintenant

en: Uploaded to this %s
fr_FR: Uploader à ce %s

en: Used for events.
fr_FR: Utilisé pour l'événement.

en: Used for league tables.
fr_FR: Utilisé pour le tableau de la ligue

en: Used for player lists.
fr_FR: Utilisé pour la liste des joueurs.

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Values
fr_FR: Valeur

en: Vatican City
fr_FR: Vatican / (Saint-Siège)

en: Venue
fr_FR: Lieu

en: Venues
fr_FR: Lieux

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: View
fr_FR: Voir

en: View All
fr_FR: Afficher tout

en: View Calendar
fr_FR: Voir Calendrier

en: View Event
fr_FR: Voir Événement

en: View Events
fr_FR: Voir Evénements

en: View League Table
fr_FR: Voir Tableau Ligue

en: View Player
fr_FR: Voir Joueur

en: View Player List
fr_FR: Voir Liste Joueur

en: View Players
fr_FR: Voir Joueurs

en: View Staff
fr_FR: Voir l'employé technique

en: View Team
fr_FR: Voir Equipe

en: View Teams
fr_FR: Voir équipes

en: View all events
fr_FR: Voir Tous les Evénements

en: View all players
fr_FR: Voir Tous les Joueurs

en: View full table
fr_FR: Voir le tableau complet

en: Visit Site
fr_FR: Visiter le site

en: Visit plugin homepage
fr_FR: Visiter la page de l'extension

en: WP Debug Mode
fr_FR: WP Mode débug

en: WP Language
fr_FR: WP Langage

en: WP Max Upload Size
fr_FR: WP Téléchargement  max.

en: WP Memory Limit
fr_FR: WP Limite mémoire

en: WP Multisite Enabled
fr_FR: WP Multisite activé

en: WP Version
fr_FR: Version WP

en: Wales
fr_FR: Pays de Galles

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
fr_FR: Nous avons rassemblé quelques liens pour vous aider à démarrer:

en: Web Server Info
fr_FR: Infos Serveur Web

en: Welcome to SportsPress
fr_FR: Bienvenue sur SportsPress

en: Welcome to SportsPress %s
fr_FR: Bienvenue sur SportsPress %s

en: Western Sahara
fr_FR: Sahara occidental

en: What is SportsPress?
fr_FR: Qu'est-ce que SportsPress ?

en: What's new:
fr_FR: Quoi de Neuf:

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
fr_FR: Votre serveur n'a pas fsockopen ou cURL actifs - Paypal IPN et les autres scripts qui communiquent avec d'autres serveurs ne fonctionneront pas. Contacter votre hébergeur.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
fr_FR: Votre serveur n'a pas la classe <a href="%s">SOAP Client</a> activée - certaines extensions de passerelles qui utilisent SOAP peuvent ne pas fonctionner comme prévu.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
fr_FR: Votre serveur a cURL actif, fsockopen est désactivé.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
fr_FR: Votre serveur a fsockopen et cURL activés.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
fr_FR: Votre serveur a fsockopen actif, cURL est désactivé.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
fr_FR: Votre serveur a la classe SOAP Client activée.

en: Your settings have been saved.
fr_FR: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Zambia
fr_FR: Zambie

en: against
fr_FR: contre

en: by
fr_FR: par

en: days
fr_FR: jours

en: events
fr_FR: Événements

[ctx: example]
en: Fixtures & Results
fr_FR: Calendrier et résultats

[ctx: example]
en: Player Ranking
fr_FR: Classement des joueurs

[ctx: example]
en: Primary League
fr_FR: Ligue Principale

[ctx: example]
en: Roster
fr_FR: Liste

[ctx: example]
en: Secondary League
fr_FR: Ligue Secondaire

en: for
fr_FR: pour

en: is available
fr_FR: est disponible

en: players
fr_FR: Joueurs

en: teams
fr_FR: Équipes
