SportsPress - en to ro_RO translation catalogue (238 entries)

en: (no title)
ro_RO: (fără titlu)

en: -- Not set --
ro_RO: -- Nefixat --

en: <strong>Your theme does not declare SportsPress support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a SportsPress theme :)
ro_RO: <strong>Tema ta nu are declarata compatibilitatea cu SportsPress </strong> &#8211; dacă aveți probleme de afisare / aspect vă rugăm să citiți ghidul nostru de integrare sau alegeti o temă SportsPress :)

en: Abbreviation
ro_RO: Abreviere

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ro_RO: Acțiune eșuată.E necesară re-încărcarea paginii pagini și apoi să încercați din nou!

en: Add-ons
ro_RO: Module

en: Address
ro_RO: Adresă proprie

en: Afghanistan
ro_RO: Afganistan

en: Align
ro_RO: Aliniere

en: All
ro_RO: Toate

en: All done!
ro_RO: Operațiune finalizată!

en: Antigua and Barbuda
ro_RO: Antigua și Barbuda

en: Ascending
ro_RO: Crescătoare

en: Author URL
ro_RO: Link Autor

en: Average
ro_RO: Potrivit

en: Azerbaijan
ro_RO: Azerbaidjan

en: Background
ro_RO: Fundal

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ro_RO: Înainte de a putea încărca fișierul tău de preluare, trebuie să repari următoarea eroare:

en: Belarus
ro_RO: Bielorusia

en: Belgium
ro_RO: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
ro_RO: Bosnia și Herțegovina

en: Brazil
ro_RO: Brazilia

en: Burma
ro_RO: Myanmar

en: Cambodia
ro_RO: Cambodgia

en: Cameroon
ro_RO: Camerun

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Cape Verde
ro_RO: Capul Verde

en: Center
ro_RO: Centru

en: Central African Republic
ro_RO: Republica Centrafricană

en: Chad
ro_RO: Ciad

en: Changes saved.
ro_RO: Schimbările au fost salvate.

en: Cheatin&#8217; huh?
ro_RO: Trișezi huh?

en: Choose a file from your computer:
ro_RO: Alege un fișier din calculatorul tău:

en: Colombia
ro_RO: Columbia

en: Column
ro_RO: Coloană

en: Columns
ro_RO: Coloane

en: Comoros
ro_RO: Comore

en: Configure
ro_RO: Configurează

en: Croatia
ro_RO: Croația

en: Custom
ro_RO: Personalizat

en: Custom:
ro_RO: Personalizat:

en: Cyprus
ro_RO: Cipru

en: Czech Republic
ro_RO: Republica Cehă

en: Date
ro_RO: Dată

en: Default
ro_RO: Standard

en: Default Timezone
ro_RO: Fus orar implicit

en: Default timezone is %s
ro_RO: Fusul orar implicit este %s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ro_RO: Fusul orar implicit este %s - ar trebui să fie UTC

en: Delimiter
ro_RO: Separator

en: Democratic Republic of the Congo
ro_RO: Republica Democrată Congo

en: Denmark
ro_RO: Danemarca

en: Descending
ro_RO: Descrescătoare

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Disable
ro_RO: Dezactivează

en: Dominican Republic
ro_RO: Republica Dominicană

en: East Timor
ro_RO: Timorul de Est

en: Edit
ro_RO: Editează

en: Egypt
ro_RO: Egipt

en: Enable
ro_RO: Activează

en: Environment
ro_RO: Mediu

en: Equatorial Guinea
ro_RO: Guineea Ecuatorială

en: Eritrea
ro_RO: Eritreea

en: Ethiopia
ro_RO: Etiopia

en: Finland
ro_RO: Finlanda

en: Format
ro_RO: Formatare

en: France
ro_RO: Franța

en: Gallery
ro_RO: Galerie

en: Germany
ro_RO: Germania

en: Get Started
ro_RO: Începe și

en: Get System Report
ro_RO: Ia Raportul Sistem

en: Go to SportsPress Settings
ro_RO: Mergi la Setările SportsPress

en: Greece
ro_RO: Grecia

en: Guinea
ro_RO: Guineea

en: Guinea-Bissau
ro_RO: Guineea-Bissau

en: Hide this notice
ro_RO: Ascunde această notificare

en: Home
ro_RO: Prima pagină

en: Home URL
ro_RO: Adresa primei pagini

en: Hong Kong
ro_RO: R.A.S. Hong Kong a Chinei

en: Hungary
ro_RO: Ungaria

en: Iceland
ro_RO: Islanda

en: Import <strong>players</strong> from a csv file.
ro_RO: Adauga <strong>jucători</strong> dintr-un fișier csv.

en: Import <strong>staff</strong> from a csv file.
ro_RO: Adauga <strong>personal</strong> dintr-un fișier csv.

en: Import <strong>teams</strong> from a csv file.
ro_RO: Adauga <strong>echipe</strong> dintr-un fișier csv.

en: Indonesia
ro_RO: Indonezia

en: Insert into %s
ro_RO: Introdu în %s

en: Installed Plugins
ro_RO: Listă module

en: Iraq
ro_RO: Irak

en: Ireland
ro_RO: Irlanda

en: Italy
ro_RO: Italia

en: Ivory Coast
ro_RO: Coasta de Fildeș

en: Japan
ro_RO: Japonia

en: Jordan
ro_RO: Iordania

en: Kazakhstan
ro_RO: Kazahstan

en: Key
ro_RO: Cheie

en: Kuwait
ro_RO: Kuweit

en: Kyrgyzstan
ro_RO: Kârgâzstan

en: Label
ro_RO: Nume

en: Latvia
ro_RO: Letonia

en: Layout
ro_RO: Dispunere pagină

en: Leagues
ro_RO: Ligi

en: Lebanon
ro_RO: Liban

en: Left
ro_RO: Stânga

en: Libya
ro_RO: Libia

en: List
ro_RO: Listă

en: Lithuania
ro_RO: Lituania

en: Luxembourg
ro_RO: Luxemburg

en: M j, Y @ G:i
ro_RO: j M, Y @ G:i

en: Macau
ro_RO: R.A.S. Macao a Chinei

en: Malaysia
ro_RO: Malaezia

en: Maldives
ro_RO: Maldive

en: Marshall Islands
ro_RO: Insulele Marshall

en: Maximum size: %s
ro_RO: Dimensiune maximă: %s

en: Mexico
ro_RO: Mexic

en: Micronesia
ro_RO: Micronezia

en: Moldova
ro_RO: Republica Moldova

en: Montenegro
ro_RO: Muntenegru

en: Morocco
ro_RO: Maroc

en: Mozambique
ro_RO: Mozambic

en: Name
ro_RO: Nume

en: Netherlands
ro_RO: Olanda

en: New Zealand
ro_RO: Noua Zeelandă

en: Next
ro_RO: Pasul următor

en: Next Steps
ro_RO: Următorii pași

en: No
ro_RO: Nu

en: No overrides present in theme.
ro_RO: Nici o suprascrie prezentă în temă.

en: No results found.
ro_RO: Niciun rezultat găsit.

en: None
ro_RO: Nespecificat

en: North Korea
ro_RO: Coreea de Nord

en: Norway
ro_RO: Norvegia

en: OR enter path to file:
ro_RO: sau introdu o cale către fișier:

en: Overview
ro_RO: Privire de ansamblu

en: PHP Version
ro_RO: Versiune PHP

en: Papua New Guinea
ro_RO: Papua Noua Guinee

en: Parent
ro_RO: Părinte

en: Performance
ro_RO: Performanța

en: Philippines
ro_RO: Filipine

en: Please include this information when requesting support:
ro_RO: Vă rugăm să includeți această informație atunci când solicitați sprijin:

en: Plugins
ro_RO: Module

en: Poland
ro_RO: Polonia

en: Portugal
ro_RO: Portugalia

en: Position
ro_RO: Aliniere

en: Preview
ro_RO: Examinează

en: Preview %s
ro_RO: Examinează %s

en: Primary
ro_RO: Primar

en: Profile
ro_RO: Profil

en: Published
ro_RO: Publicat

en: Republic of the Congo
ro_RO: Congo

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Role
ro_RO: Rol

en: Romania
ro_RO: România

en: Rounding
ro_RO: Rotunjire

en: Russia
ro_RO: Rusia

en: SOAP Client
ro_RO: Client SOAP

en: Saint Kitts and Nevis
ro_RO: Sfântul Kitts și Nevis

en: Saint Lucia
ro_RO: Sfânta Lucia

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro_RO: Sfântul Vincent și Grenadine

en: Sao Tome and Principe
ro_RO: Sao Tome și Principe

en: Saudi Arabia
ro_RO: Arabia Saudită

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Save changes
ro_RO: Salvează modificările

en: Scheduled
ro_RO: Programat

en: Search
ro_RO: Caută

en: Seasons
ro_RO: Sezoane

en: Select %s
ro_RO: Selectează %s

en: Select All
ro_RO: Selectează toate

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Settings saved.
ro_RO: Setări salvate.

en: Site URL
ro_RO: URL-ul sitului

en: Slovakia
ro_RO: Slovacia

en: Solomon Islands
ro_RO: Insulele Solomon

en: Sorry, there has been an error.
ro_RO: Ne pare rău, a apărut o eroare.

en: Sort Order:
ro_RO: Ordinea sortării:

en: Sort by:
ro_RO: Sortare după:

en: South Africa
ro_RO: Africa de Sud

en: South Korea
ro_RO: Coreea de Sud

en: Spain
ro_RO: Spania

en: SportsPress Add-ons/Extensions
ro_RO: Extensii/module SportsPress

en: SportsPress Events (CSV)
ro_RO: Evenimente SportsPress (CSV)

en: SportsPress Players (CSV)
ro_RO: Jucatori SportsPress (CSV)

en: SportsPress Staff (CSV)
ro_RO: Personal SportsPress(CSV)

en: SportsPress Teams (CSV)
ro_RO: Echipe SportsPress (CSV)

en: Statistics
ro_RO: Statistici

en: Status
ro_RO: Statut

en: Status:
ro_RO: Stare:

en: Success!
ro_RO: Succes!

en: Suriname
ro_RO: Surinam

en: Sweden
ro_RO: Suedia

en: Switzerland
ro_RO: Eleveția

en: System Status
ro_RO: Stare Sistem

en: Tajikistan
ro_RO: Tadjikistan

en: Template Overrides
ro_RO: Sabloane Suprascrise

en: Templates
ro_RO: Șabloane

en: Thailand
ro_RO: Thailanda

en: Thank you for updating to the latest version!
ro_RO: Mulțumim că ai actualizat la ultima versiune disponibilă!

en: Thanks for installing!
ro_RO: Vă mulțumim pentru instalare!

en: Thanks, all done!
ro_RO: Mulțumim, procesul s-a finalizat.

en: The CSV is invalid.
ro_RO: Fișierul CSV este invalid.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
ro_RO: Descrierea nu este absolut necesară, cu toate acestea unele teme o pot afișa.

en: Theme
ro_RO: Temă

en: Theme Integration Guide
ro_RO: Ghid de integrare tema

en: Theme Name
ro_RO: Nume Tema

en: Theme Version
ro_RO: Versine Tema

en: Timezone
ro_RO: Fus orar

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Title:
ro_RO: Titlu:

en: Translators
ro_RO: Traducători

en: Trinidad and Tobago
ro_RO: Trinidad-Tobago

en: Turkey
ro_RO: Turcia

en: Ukraine
ro_RO: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro_RO: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro_RO: Marea Britanie

en: United States
ro_RO: Statele Unite ale Americii

en: Update
ro_RO: Actualizează

en: Upload file and import
ro_RO: Încărcare și preluare fișier

en: Vatican City
ro_RO: Vatican

en: Version %s
ro_RO: Versiunea %s

en: View
ro_RO: Afișează

en: View All
ro_RO: Toate

en: Visit Site
ro_RO: Vizitează sit

en: Visit plugin homepage
ro_RO: Vizitează pagina de internet a modulului

en: WP Memory Limit
ro_RO: Limita Memorie WP

en: WP Multisite Enabled
ro_RO: WP Multisite Activat

en: WP Version
ro_RO: Versiune WP

en: Web Server Info
ro_RO: Informatii Web Server

en: Welcome to SportsPress
ro_RO: Bine ai venit la SportsPress

en: Welcome to SportsPress %s
ro_RO: Bine ai venit la SportsPress %s

en: Western Sahara
ro_RO: Sahara Occidentală

en: What's new:
ro_RO: Ce este nou:

en: Yes
ro_RO: Da

en: Your settings have been saved.
ro_RO: Setările dvs. au fost salvate.

en: by
ro_RO: de

en: days
ro_RO: zile

en: hrs
ro_RO: ore

en: is available
ro_RO: este disponibil

en: mins
ro_RO: minute

en: secs
ro_RO: secunde

en: version
ro_RO: versiune
