SportsPress - en to ja translation catalogue (733 entries)

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
ja: %s - 少なくとも64MBまでメモリを設定することをお勧めします。 参照: <a href="%s">PHPに割り当てられたメモリ使用量を増やす</a>。

en: %s SportsPress %s has lots of refinements we think you&#8217;ll love.
ja: %s SportsPress %s には、きっと気に入っていただけるたくさんの改良点が含まれています。

en: &mdash; None &mdash;
ja: &mdash; なし &mdash;

en: &mdash; Not set &mdash;
ja: &mdash; 未設定 &mdash;

en: &mdash; Remove &mdash;
ja: &mdash; 削除 &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
ja: &mdash; 選択 &mdash;

en: (Auto)
ja: (自動)

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
ja: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong>は古くなっています。現在のバージョンは%sです。

en: <strong>%s event</strong> published | <strong>%s events</strong> published
ja[0]: <strong>%s試合</strong>公開済み

en: <strong>%s event</strong> scheduled | <strong>%s events</strong> scheduled
ja[0]: <strong>%s試合</strong>予約済み

en: <strong>%s</strong> until next event
ja: 次の試合まで<strong>%s</strong>

en: <strong>Your theme does not declare SportsPress support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a SportsPress theme :)
ja: <strong>あなたのテーマはSportsPressのサポートを宣言していません</strong> &#8211; あなたがレイアウトの問題に遭遇している場合は、我々の統合ガイドを読むか、SportsPressテーマを選んでください :)

en: <strong>Your theme has bundled outdated copies of SportsPress template files</strong> &#8211; if you encounter functionality issues on the frontend this could the reason. Ensure you update or remove them (in general we recommend only bundling the template files you actually need to customize). See the system report for full details.
ja: <strong>テーマがSportsPressテンプレートファイルの期限切れの物が利用されています。</strong>&#8211;フロントエンドで機能性の問題が発生した場合は、これが原因と思われます。(また、カスタマイズしていたらそのファイルを更新したり、削除して確認してください。)詳細については、システムのレポートを参照してください。

en: A calendar of events.
ja: 試合のカレンダー。

en: A clock that counts down to an upcoming event.
ja: 試合開催までのカウントダウン

en: A list of events.
ja: 試合の一覧。

en: Abbreviate team names
ja: チーム名を省略する

en: Abbreviation
ja: 略語

en: About SportsPress
ja: SportsPressについて

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ja: アクションは失敗しました。ページをリフレッシュし、再試行してください。

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Calendar
ja: 新しい日程表を追加する

en: Add New Column
ja: 新しい列を追加する

en: Add New Event
ja: 新しい試合を追加する

en: Add New League Table
ja: 新しい順位表を追加する

en: Add New Metric
ja: 新しいメトリックを追加する

en: Add New Outcome
ja: 新しい勝敗を追加する

en: Add New Performance
ja: 新しいパフォーマンスを追加する

en: Add New Player
ja: 新しい選手を追加する

en: Add New Player List
ja: 新しい選手名鑑を追加する

en: Add New Result
ja: 新しい結果を追加する

en: Add New Staff
ja: 新しいスタッフを追加する

en: Add New Statistic
ja: 新しい総計を追加する

en: Add New Team
ja: 新しいチームを追加する

en: Add icon
ja: アイコンを追加

en: Add logo
ja: ロゴを追加

en: Add photo
ja: 写真を追加

en: Add video
ja: 動画を追加

en: Address
ja: 住所

en: Adjustments
ja: 調整

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Africa
ja: アフリカ

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Align
ja: 配置

en: All
ja: すべて

en: All done!
ja: 完了！

en: American Football
ja: アメリカンフットボール

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Apple Calendar
ja: Apple カレンダー

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメリア

en: Article
ja: 戦評

en: Aruba
ja: アルバ

en: Ascending
ja: 昇順

en: Asia
ja: アジア

en: Attended
ja: 出場

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Australian Rules Football
ja: オージーフットボール

en: Austria
ja: オーストリア

en: Author URL
ja: 制作者URL

en: Auto
ja: 自動

en: Average
ja: 普通

en: Away
ja: アウェイ

en: Away Record
ja: アウェイレコード

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Background
ja: 背景

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Baseball
ja: 野球

en: Basic Setup
ja: 基本設定

en: Basketball
ja: バスケットボール

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Birthdays
ja: 誕生日

en: Blocks
ja: ブロック

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Box Score
ja: 個人成績

en: Branding
ja: ブランディング

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Virgin Islands
ja: 英領ヴァージン諸島

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burma
ja: ミャンマー

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Calendar
ja: 日程表

en: Calendars
ja: 日程表

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: 取消

en: Cape Verde
ja: カーボヴェルデ

en: Career Total
ja: キャリア成績

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Center
ja: 中央

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Change
ja: 変更

en: Changes saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Choose a city in the same timezone as you.
ja: あなたと同じタイムゾーンの都市を選択してください。

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Column
ja: 列

en: Columns
ja: 列

en: Columns:
ja: 列:

en: Comments
ja: コメント

en: Comoros
ja: コモロ

en: Competition
ja: コンペティション

en: Competitions
ja: コンペティション

en: Competitive
ja: コンペティティブ

en: Condition
ja: 条件

en: Configure
ja: 構成

en: Constants
ja: 定数

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
ja: このコードをコピーして、投稿、ページ、またはテキストウィジェットの本文内にペーストしてください。

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Countdown
ja: カウントダウン

en: Counter-Strike: Global Offensive
ja: カウンターストライクグローバル攻勢

en: Credits
ja: クレジット

en: Cricket
ja: クリケット

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Cuba
ja: キューバ

en: Curacao
ja: キュラソー島

en: Current Team
ja: 現チーム

en: Current Teams
ja: 現チーム

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom:
ja: カスタム期間:

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Darts
ja: ダーツ

en: Data
ja: データ

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付のフォーマット

en: Date/Time:
ja: 日付/時間:

en: Date:
ja: 日付:

en: Decimal Places
ja: 小数

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (%s)
ja: デフォルト (%s)

en: Default Timezone
ja: デフォルトタイムゾーン

en: Default timezone is %s
ja: デフォルトのタイムゾーンは%s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ja: デフォルトのタイムゾーンは%s - UTCの必要があります

en: Delete row
ja: 行を削除

en: Delimiter
ja: 区切り文字

en: Democratic Republic of the Congo
ja: コンゴ民主共和国

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Details
ja: 詳細

en: Developers
ja: 開発者

en: Disable
ja: 無効化

en: Display a gallery of players.
ja: ギャラリースタイルで選手を表示します。

en: Display a league table.
ja: 順位表を表示します。

en: Display a list of players.
ja: 選手名鑑を表示します。

en: Display competition
ja: コンペティションを表示する

en: Display link to view all events
ja: 「日程表を表示」リンクを表示する

en: Display link to view all players
ja: 「すべての選手を表示」リンクを表示する

en: Display link to view full table
ja: 「順位表を表示」リンクを表示する

en: Display logos
ja: ロゴを表示

en: Display maps
ja: 地図を表示する

en: Display national flags
ja: 国旗を表示する

en: Display outcome
ja: 勝敗の表示

en: Display photos
ja: 写真の表示

en: Display player names on hover
ja: 選手名を表示する

en: Display season
ja: シーズンを表示

en: Display squad numbers
ja: 背番号を表示する

en: Display venue
ja: 会場を表示

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ja:  %s&#8211;%s件 (%s件中) を表示中

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Docs
ja: 文書

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Drag the marker to the venue's location.
ja: マーカーを会場の位置までドラッグしてください。

en: East Timor
ja: 東ティモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Calendar
ja: 日程表の編集

en: Edit Column
ja: 列の編集

en: Edit Event
ja: 試合の編集

en: Edit League Table
ja: 順位表の編集

en: Edit Metric
ja: メトリックの編集

en: Edit Outcome
ja: 勝敗の編集

en: Edit Performance
ja: パフォーマンスの編集

en: Edit Player
ja: 選手の編集

en: Edit Player List
ja: 選手名鑑の編集

en: Edit Position
ja: ポジションの編集

en: Edit Result
ja: 結果の編集

en: Edit Results
ja: 結果の編集

en: Edit Season
ja: シーズンの編集

en: Edit Staff
ja: スタッフの編集

en: Edit Statistic
ja: 総計の編集

en: Edit Team
ja: チームの編集

en: Edit Venue
ja: 会場の編集

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Enable
ja: 有効にする

en: England
ja: イングランド

en: Environment
ja: 環境

en: Equal %s
ja: %sが等しい

en: Equation
ja: 方程式

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア共和国

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Esports
ja: eスポーツ

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Event
ja: 試合

en: Event Blocks
ja: 試合ブロック

en: Event Calendar
ja: 試合カレンダー

en: Event List
ja: 試合リスト

en: Event Manager
ja: 試合マネージャー

en: Event Options
ja: 試合設定

en: Event Outcomes
ja: 試合の勝敗

en: Event Results
ja: 試合結果

en: Events
ja: 試合

en: Events need to be defined with columns in a specific order (3+ columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
ja: 試合は、特定の列（3列+）で定義する必要があります。<a href="%s">ここをクリックして、サンプルをダウンロード</a>

en: Extras
ja: エキストラ

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Feature Requests
ja: 機能追加要望

en: Fiji
ja: フィジー

en: Filter by competition
ja: コンペティションで絞り込む

en: Filter by season
ja: シーズンで絞り込む

en: Finland
ja: フィンランド

en: Floorball
ja: フロアボール

en: Format
ja: フォーマット

en: France
ja: フランス

en: Free
ja: 無料

en: Free SportsPress Theme
ja: 無料SportsPressテーマ

en: Free with tweet
ja: ツイートでゲット

en: Friendly
ja: フレンドリー

en: Frontend Styles
ja: フロントエンドのスタイルシート

en: Full Time
ja: フルタイム

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Games Back
ja: 差

en: General
ja: 一般

en: General Options
ja: 基本設定

en: Georgia
ja: ジョージア

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get Started
ja: 始めてみよう

en: Get System Report
ja: システムレポートを見る

en: Getting Started
ja: 始めてみよう

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Go to SportsPress Settings
ja: SportsPress設定を行いましょう！

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Grouping
ja: 分別

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Handball
ja: ハンドボール

en: Header Offset
ja: ヘッダーオフセット

en: Heading
ja: 見出し

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hi there! Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
ja: CSVファイルをアップロードして選手を登録する場合は「ファイルをアップロードしてインポート」をクリックし、アップロードするCSVファイルを選択して下さい。

en: Hide this notice
ja: このお知らせを隠す

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Home
ja: ホーム

en: Home Record
ja: ホームレコード

en: Home URL
ja: ホームURL

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Hybrid
ja: 混合

en: Ice Hockey
ja: アイスホッケー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Icon
ja: アイコン

en: Icons
ja: アイコン

en: Import
ja: インポート

en: Import <strong>events</strong> from a csv file.
ja: csvファイルで<strong>試合</strong>をインポート

en: Import <strong>players</strong> from a csv file.
ja: csvファイルで<strong>選手</strong>をインポート

en: Import <strong>staff</strong> from a csv file.
ja: csvファイルで<strong>スタッフ</strong>をインポート

en: Import <strong>teams</strong> from a csv file.
ja: csvファイルで<strong>チーム</strong>をインポート

en: Import Events
ja: 試合をインポート

en: Import Players
ja: 選手をインポート

en: Import Staff
ja: スタッフをインポート

en: Import Teams
ja: チームをインポート

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> events and skipped <strong>%s</strong>.
ja: 完全なインポート - <strong>%s</strong>の試合をインポートし、<strong>%s</strong>をスキップ

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> players and skipped <strong>%s</strong>.
ja: 完全なインポート - <strong>%s</strong>の選手をインポートし、<strong>%s</strong>をスキップ

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> staff and skipped <strong>%s</strong>.
ja: 完全なインポート - <strong>%s</strong>のスタッフをインポートし、<strong>%s</strong>をスキップ

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> teams and skipped <strong>%s</strong>.
ja: 完全なインポート - <strong>%s</strong>のチームをインポートし、<strong>%s</strong>をスキップ

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Insert %s
ja: %sを挿入

en: Insert into %s
ja: %sに挿入

en: Insert row after
ja: 行を挿入

en: Install Now
ja: 今すぐインストール

en: Install demo content
ja: サンプルデータをインストールする

en: Installed Plugins
ja: インストールされたプラグイン

en: Iran
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italy
ja: イタリア

en: Ivory Coast
ja: コートジボワール

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Job
ja: 役割

en: Jobs
ja: 役割

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Key
ja: キー

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kosovo
ja: コソボ

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Label
ja: ラベル

en: Lacrosse
ja: ラクロス

en: Laos
ja: ラオス

en: Last 10
ja: ラスト10

en: Last 5
ja: ラスト5

en: Latitude
ja: 緯度

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Layout
ja: レイアウト

en: League Manager
ja: リーグマネージャー

en: League Menu
ja: リーグメニュー

en: League Table
ja: 順位表

en: League Tables
ja: 順位表

en: Learn more
ja: 詳細

en: Least %s
ja: %sが低い

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Left
ja: 左

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Limit
ja: 制限

en: Link
ja: リンク

en: Link events
ja: 試合をリンク

en: Link players
ja: 選手をリンクする

en: Link staff
ja: スタッフをリンクする

en: Link teams
ja: チームをリンクする

en: Link venues
ja: 会場をリンクする

en: List
ja: リスト

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Live countdowns
ja: 自動カウントダウン

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logos
ja: ロゴ

en: Longitude
ja: 経度

en: Love SportsPress? Help spread the word by rating us 5★ on WordPress.org
ja: Love SportsPress? WordPress.orgで5★評価を残そう！

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: M j, Y @ G:i
ja: Y年 M月 j日 @ G:i

en: Macau
ja: マカオ

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Manual
ja: 手動

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Metric
ja: メトリック

en: Metrics
ja: メトリック

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Minutes
ja: 分

en: Mode
ja: モード

en: Modules
ja: モジュール

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Most %s
ja: %sが高い

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Name
ja: 名前

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nationality
ja: 国籍

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netball
ja: ネットボール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: New
ja: 新規

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Next
ja: 次

en: Next Steps
ja: 次のステップ

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: No
ja: なし

en: No overrides present in theme.
ja: 上書きできるテーマは現在ありません。

en: No results found.
ja: 見つかりません。

en: None
ja: なし

en: North America
ja: 北アメリカ

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: Northern Ireland
ja: 北アイルランド

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Now
ja: 今すぐ

en: Number of events to show:
ja: 表示する試合の数:

en: Number of players to show:
ja: 表示する選手の数:

en: Number of teams to show:
ja: 表示するチームの数:

en: Oceania
ja: オセアニア

en: Oman
ja: オマーン

en: Open link in a new window/tab
ja: 新規ウインドウもしくはタブでリンクを開く

en: Operators
ja: 演算子

en: Other
ja: その他

en: Outcome
ja: 勝敗

en: Overview
ja: サイトマップ

en: PHP Version
ja: PHPバージョン

en: Padding
ja: 余白

en: Paginate
ja: ページ分けする

en: Pagination
ja: ページ分け

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Palestine
ja: パレスチナ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Parent:
ja: 親:

en: Past Teams
ja: 過去のチーム

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Performance:
ja: パフォーマンス:

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Photo
ja: 写真

en: Played
ja: 試合終了

en: Player
ja: 選手

en: Player Gallery
ja: 選手ギャラリー

en: Player List
ja: 選手名鑑

en: Player Lists
ja: 選手名鑑

en: Player Metrics
ja: 選手メトリック

en: Player Options
ja: 選手設定

en: Player Performance
ja: 選手のパフォーマンス

en: Player Statistics
ja: 選手総計

en: Player vs player
ja: 選手対選手

en: Players
ja: 選手

en: Players need to be defined with columns in a specific order (7 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
ja: 選手は、特定の列（7列）で定義する必要があります。<a href="%s">ここをクリックして、サンプルをダウンロード</a>

en: Please include this information when requesting support:
ja: サポートを依頼する際に、この情報を含めるようにしてください:

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Position
ja: ポジション

en: Positions
ja: ポジション

en: Premium
ja: プレミアム

en: Premium Support
ja: プレミアムサポート

en: Presets
ja: プリセット

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview %s
ja: %sをプレビュー

en: Previous
ja: 前

en: Primary
ja: プライマリー

en: Profile
ja: プロフィール

en: Published
ja: 公開済み

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Racket Sports
ja: ラケットスポーツ

en: Rank
ja: 順位

en: Recap
ja: 結末

en: Remove icon
ja: アイコンを削除

en: Remove logo
ja: ロゴを削除

en: Remove photo
ja: 写真を削除

en: Remove video
ja: 動画を削除

en: Republic of the Congo
ja: コンゴ共和国

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Result
ja: 結果

en: Results
ja: 結果

en: Right
ja: 右

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Rows
ja: 行数

en: Rugby League
ja: ラグビーリーグ

en: Rugby Union
ja: ラグビーユニオン

en: Russia
ja: ロシア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: SOAP Client
ja: SOAPクライアント

en: SP Configuration
ja: SP 構成

en: SP Post Types
ja: SP 投稿形式

en: SP Taxonomies
ja: SP 分類

en: SP Version
ja: SP バージョン

en: SUHOSIN Installed
ja: SUHOSINをインストールしました

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サモア

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Satellite
ja: 航空写真

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Scheduled
ja: 予約済み

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>.
ja: <strong>%1$s</strong>に公開するよう予約しました。

en: Scotland
ja: スコットランド

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Search
ja: 検索

en: Season
ja: シーズン

en: Seasons
ja: シーズン

en: Select %s
ja: %sを選択

en: Select %s:
ja: %sを選択:

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Icon
ja: アイコンを選択

en: Select Logo
ja: ロゴを選択

en: Select Photo
ja: 写真を選択

en: Select your timezone and sport to get started.
ja: あなたのタイムゾーンとスポーツを選択してください。

en: Select...
ja: 選択…

en: Senegal
ja: セネガル

en: Serbia
ja: セルビア

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Seychelles
ja: セイシェル

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode menu
ja: ショートコードメニュー

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show all
ja: 全て表示

en: Show all competitions
ja: すべてのコンペティションを表示

en: Show all positions
ja: すべてのポジションを表示

en: Show all seasons
ja: すべてのシーズンを表示

en: Show all teams
ja: すべてのチームを表示

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Site URL
ja: サイトURL

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Snooker
ja: スヌーカー

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Sorry, there has been an error.
ja: エラーがありました

en: Sort Order
ja: ソート順

en: Sort Order:
ja: ソート順:

en: Sort by
ja: 並び順

en: Sort by:
ja: 並び順:

en: Sortable
ja: 並べ替え可能

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South America
ja: 南アメリカ

en: South Korea
ja: 韓国

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Spain
ja: スペイン

en: Split players by position
ja: 選手をポジション別に表示する

en: Split players by team
ja: 選手をチーム別に表示する

en: Sponsors
ja: スポンサー

en: Sport
ja: スポーツ

en: SportsPress Events (CSV)
ja: SportsPress 試合 (CSV)

en: SportsPress Players (CSV)
ja: SportsPress 選手 (CSV)

en: SportsPress Shortcodes
ja: SportsPress ショートコード

en: SportsPress Staff (CSV)
ja: SportsPress スタッフ (CSV)

en: SportsPress Teams (CSV)
ja: SportsPress チーム (CSV)

en: SportsPress has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate SportsPress</a>.
ja: SportsPressは各国の協力者によって各国の言語に翻訳されています。ご協力頂けたら、こちらに表示されます。<a href="%s">SportsPress翻訳関連</a>

en: Squad Number
ja: 背番号

en: Squash
ja: スカッシュ

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Staff
ja: スタッフ

en: Staff Options
ja: スタッフ設定

en: Staff need to be defined with columns in a specific order (6 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
ja: スタッフは、特定の列（6列）で定義する必要があります。<a href="%s">ここをクリックして、サンプルをダウンロード</a>

en: Started
ja: 出場

en: Starting Lineup
ja: スタメン

en: Statistic
ja: 統計

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

en: Status:
ja: ステータス:

en: Streak
ja: 連勝敗

en: Styles and Scripts
ja: スタイルシートとスクリプト

en: Substitute
ja: 補欠

en: Substituted
ja: 補欠

en: Substitutes
ja: 補欠

en: Success!
ja: 成功しました！

en: Sudan
ja: スーダン

en: Support Forums
ja: サポートフォーラム

en: Suriname
ja: スリナム

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: System Status
ja: システム状態

en: Table Columns
ja: 順位表の列

en: Table Tennis
ja: 卓球

en: Tables
ja: 表

en: Tahiti
ja: タヒチ島

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Target Sports
ja: ターゲットスポーツ

en: Team
ja: チーム

en: Team Colors
ja: チームの配色

en: Team Manager
ja: チームマネージャー

en: Team Options
ja: チーム設定

en: Team Sports
ja: チームスポーツ

en: Team vs team
ja: チーム対チーム

en: Teams
ja: チーム

en: Teams need to be defined with columns in a specific order (3 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
ja: チームは、特定の列（3列）で定義する必要があります。<a href="%s">ここをクリックして、サンプルをダウンロード</a>

en: Template Overrides
ja: テンプレート無効化

en: Templates
ja: テンプレート

en: Tennis
ja: テニス

en: Terrain
ja: 物理的

en: Text
ja: テキスト

en: Thailand
ja: タイ

en: Thank you for updating to the latest version!
ja: 最新のバージョンにアップデートしていただきありがとうございます！

en: Thanks for installing!
ja: インストールしていただき、ありがとうございます！

en: Thanks, all done!
ja: Thanks, all done！

en: The CSV is invalid.
ja: CSV形式は無効です

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
ja: 説明はデフォルトではあまり重要な意味を持ちませんが、これを表示するテーマも中にはあります。

en: The following options affect how words are displayed on the frontend.
ja: 次のオプションは、その言葉がフロントエンドでどのように表示されるかに影響します。

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme Integration Guide
ja: テーマの統合ガイド

en: Theme Name
ja: テーマ名

en: Theme Version
ja: テーマバージョン

en: These settings control the permalinks used for SportsPress. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
ja: これらの設定は、SportsPressに使用するパーマリンクを制御します。<strong>上記の\"デフォルト\"のパーマリンクを使用していないと</strong>、これらの設定にのみ適用されます。

en: This week
ja: 今週

en: This will enable a script allowing the countdowns to be animated.
ja: カウントダウンが自動的になるスクリプトを有効にします。

en: This will enable a shortcode menu to be displayed in the visual editor.
ja: 投稿及び固定ページ編集時に、ショートコードメニューを表示します。

en: Time
ja: 時間

en: Time/Results
ja: 試合時間・結果

en: Timezone
ja: 時間帯

en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル:

en: Today
ja: 今日

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Total
ja: 小計金額

en: Tournaments
ja: トーナメント

en: Translators
ja: 翻訳者

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス·カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Tweet
ja: ツイート

en: Twitter Module
ja: Twitterモジュール

en: US Virgin Islands
ja: 米領バージン諸島

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: Update
ja: アップデート

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

en: Upgrade to Pro
ja: Proへアップグレード

en: Uploaded to this %s
ja: %sのアップロードが完了しました。

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Used for events.
ja: 試合で使用

en: Used for league tables.
ja: 順位表に使用。

en: Used for player lists.
ja: 選手名鑑に使用。

en: User
ja: ユーザー

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Values
ja: 値

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Variable
ja: 変数名

en: Variables
ja: 変数

en: Vatican City
ja: バチカン市国

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Venue
ja: 会場

en: Venues
ja: 会場

en: Video
ja: 動画

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: View
ja: 詳細

en: View %s
ja: %sを表示

en: View All
ja: すべて表示

en: View Calendar
ja: カレンダーを表示

en: View Event
ja: 試合を表示

en: View Events
ja: 試合を表示

en: View League Table
ja: 順位表を表示

en: View Player
ja: 選手を表示

en: View Player List
ja: 選手名鑑を表示

en: View Players
ja: 選手を表示

en: View Staff
ja: スタッフを表示

en: View Team
ja: チームを表示

en: View Teams
ja: チームを表示

en: View all events
ja: 日程表を表示

en: View all players
ja: すべての選手を表示

en: View full table
ja: 順位表を表示

en: Visit Site
ja: サイトを表示

en: Visit plugin homepage
ja: プラグインのホームページへ行く

en: Volleyball
ja: バレーボール

en: WP Debug Mode
ja: WP デバッグモード

en: WP Language
ja: WP言語

en: WP Max Upload Size
ja: WP 最大アップロードサイズ

en: WP Memory Limit
ja: WPメモリー制限

en: WP Multisite Enabled
ja: WPマルチサイト利用

en: WP Version
ja: WP バージョン

en: Wales
ja: ウェールズ

en: Water Polo
ja: ウォーターポロ

en: Water Sports
ja: ウォータースポーツ

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
ja: 初めての方に便利なリンクを集めました。

en: Web Server Info
ja: Webサーバ情報

en: Welcome to SportsPress
ja: SportsPress へようこそ

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: What's new:
ja: 新着情報:

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yes
ja: あり

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
ja: ご使用のサーバーには、fsockopenが無いか、cURLが有効になっていません。- PayPal IPN および他のサーバと通信する他のスクリプトが動作しません。ホスティングプロバイダにお問い合わせください。

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
ja: ご使用のサーバーは、<a href="%s">SOAP Client</a> classが有効になっていません。- SOAPを使用するいくつかの支払いプラグインが予期せぬ動作をする可能性があります。

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
ja: ご使用のサーバーはcURLが有効になっています。fsockopenは無効になっています。

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
ja: ご使用のサーバーは、fsockopen と cURLが有効になっています。

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
ja: ご使用のサーバーは、fsockopenが有効になっています。cURLは無効になっています。

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
ja: ご使用のサーバーには、SOAP Client classが有効になっている。

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: [link]Get the download link[/link].
ja: [link]ダウンロードリンクの取得[/link].

en: against
ja: 失

[ctx: calendar caption]
en: %1$s %2$s
ja: %2$s年%1$s

en: days
ja: 日

en: events
ja: 試合

[ctx: example]
en: Fixtures & Results
ja: 試合日程と結果

[ctx: example]
en: Player Ranking
ja: 選手ランキング

[ctx: example]
en: Primary League
ja: 第一リーグ

[ctx: example]
en: Roster
ja: ロスター

[ctx: example]
en: Secondary League
ja: 第二リーグ

en: for
ja: 得

en: hrs
ja: 時間

en: is available
ja: 利用可能

en: mins
ja: 分

[ctx: mode setting description]
en: Who competes in events?
ja: イベントで競うのは？

en: players
ja: 選手

en: secs
ja: 秒

en: teams
ja: チーム

en: version
ja: バージョン
