SportsPress - en to it_IT translation catalogue (574 entries)

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
it_IT: %s - Si consiglia di impostare la memoria ad almeno 64 MB. Vedi: <a href="%s">Aumentare la memoria allocata a PHP</a>

en: %s SportsPress %s has lots of refinements we think you&#8217;ll love.
it_IT: %s SportsPress %s ha un sacco di novita&#8217; che pensiamo amerai.

en: &mdash; None &mdash;
it_IT: &mdash; Nessuna &mdash;

en: &mdash; Remove &mdash;
it_IT: &mdash; Rimuovi &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
it_IT: &mdash; Seleziona &mdash;

en: (no title)
it_IT: (senza titolo)

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
it_IT: <code>%s</code> versione <strong style="color:red">%s</strong> è obsoleto. La versione del core è: %s

en: <strong>%s event</strong> published | <strong>%s events</strong> published
it_IT[0]: <strong>%s evento</strong> publicato
it_IT[1]: <strong>%s eventi</strong> pubblicati

en: <strong>%s event</strong> scheduled | <strong>%s events</strong> scheduled
it_IT[0]: <strong>%s evento</strong> pianificato
it_IT[1]: <strong>%s eventi</strong> pianificati

en: <strong>%s</strong> until next event
it_IT: <strong>%s</strong> al prossimo evento

en: <strong>Your theme does not declare SportsPress support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a SportsPress theme :)
it_IT: <strong>Il tuo tema non dichiara il supporto a SportsPress</strong> &#8211; se si riscontrano problemi di layout si prega di leggere la nostra guida per l'integrazione o scegli un tema SportsPress :)

en: <strong>Your theme has bundled outdated copies of SportsPress template files</strong> &#8211; if you encounter functionality issues on the frontend this could the reason. Ensure you update or remove them (in general we recommend only bundling the template files you actually need to customize). See the system report for full details.
it_IT: <strong>Il tuo tema incorpora versioni obsolete di file di template SportsPress</strong> &#8211; se dovessi riscontrare problemi di funzionalità sul frontend, questa potrebbe esserne la causa. Assicurati di aggiornarli e rimuoverli (in generale, raccomandiamo di incorporare solamente i file di template che realmente necessiti di personalizzare). Consulta il report di sistema per maggiori dettagli.

en: A calendar of events.
it_IT: Un calendario di eventi.

en: A clock that counts down to an upcoming event.
it_IT: Un orologio che conta fino a un evento imminente.

en: A list of events.
it_IT: Una lista di eventi

en: Abbreviate team names
it_IT: Nome delle squadre abbreviato

en: Abbreviation
it_IT: Abbreviazione\

en: About SportsPress
it_IT: A proposito di SportPress

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
it_IT: Azione fallita. Aggiornare la pagina e riprovare.

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Calendar
it_IT: Aggiungi Nuovo Calendario

en: Add New Column
it_IT: Aggiungi nuova colonna

en: Add New Event
it_IT: Aggiungi un nuovo evento

en: Add New League Table
it_IT: aggiungi nuova tabella lega

en: Add New Metric
it_IT: Aggiungi nuove misure

en: Add New Outcome
it_IT: Aggiungi nuovo risultato

en: Add New Performance
it_IT: Aggiungi una nuova performance

en: Add New Player
it_IT: Aggiungi nuovo giocatore

en: Add New Player List
it_IT: Aggiungi nuova lista giocatori

en: Add New Result
it_IT: Aggiungi nuovo risultato

en: Add New Staff
it_IT: Aggiungi nuovo staff

en: Add New Statistic
it_IT: Aggiungi statistica

en: Add New Team
it_IT: Aggiungi nuova squadra

en: Add icon
it_IT: Aggiungi Icona

en: Add logo
it_IT: Aggiungi logo

en: Add photo
it_IT: Aggiungi foto

en: Add video
it_IT: Aggiungi video

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Adjustments
it_IT: aggiustamenti

en: Align
it_IT: Allinea

en: All
it_IT: Tutto

en: All done!
it_IT: Fatto tutto!

en: Allow people to post comments on new articles
it_IT: Permetti alle persone di postare commenti nei nuovi articoli

en: American Football
it_IT: Football Americano

en: American Samoa
it_IT: Samoa Americane

en: Antigua and Barbuda
it_IT: Antigua e Barbuda

en: Apple Calendar
it_IT: Calendario Apple

en: Article
it_IT: Articolo

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Attended
it_IT: Partecipato

en: Attract sponsors by offering them advertising space on your website.
it_IT: Attira gli sponsor offrendo spazi pubblicitari sul tuo sito.

en: Australian Rules Football
it_IT: Football Australiano

en: Author URL
it_IT: URL Autore

en: Auto
it_IT: Automatico

en: Average
it_IT: Sufficiente

en: Away
it_IT: Lontano

en: Azerbaijan
it_IT: Azerbaigian

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Bahrain
it_IT: Bahrein

en: Basic Setup
it_IT: Setup di base\

en: Basketball
it_IT: Pallacanestro

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Birthdays
it_IT: Compleanni

en: Birthdays Module
it_IT: Modulo Compleanni

en: Blocks
it_IT: Blocks (Stoppate)

en: Bosnia and Herzegovina
it_IT: Bosnia Erzegovina

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: British Virgin Islands
it_IT: Isole Vergini Britanniche

en: Burma
it_IT: Myanmar

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Calendars
it_IT: Calendari

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cape Verde
it_IT: Capo Verde

en: Career Total
it_IT: Totali Carriera

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Center
it_IT: Centro

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centrafricana

en: Chad
it_IT: Ciad

en: Change
it_IT: Cambia

en: Changes saved.
it_IT: Le modifiche sono state salvate.

en: Cheatin&#8217; huh?
it_IT: State barando?

en: Chile
it_IT: Cile

en: China
it_IT: Cina

en: Choose a city in the same timezone as you.
it_IT: Seleziona una città nel tuo stesso fuso orario.

en: Column
it_IT: Colonna

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Columns:
it_IT: Colonne:

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Comoros
it_IT: Comore

en: Competition
it_IT: Competizione

en: Competitions
it_IT: Competizioni

en: Competitive
it_IT: Competitiva

en: Condition
it_IT: Condizioni

en: Configure
it_IT: Configura

en: Constants
it_IT: Costanti

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
it_IT: Copia il codice ed incollalo nel tuo articolo, pagina o contenuto del widget di testo

en: Countdown
it_IT: Conto alla rovescia

en: Credits
it_IT: Crediti

en: Croatia
it_IT: Croazia

en: Current Team
it_IT: Squadra corrente

en: Current Teams
it_IT: Squadra attuale

en: Current Theme
it_IT: Tema Corrente

en: Custom CSS
it_IT: CSS Personalizzato

en: Custom:
it_IT: Personalizzata

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: Darts
it_IT: Freccette

en: Date
it_IT: Data

en: Date Format
it_IT: Formato della data

en: Date range:
it_IT: Arco di tempo

en: Date/Time:
it_IT: Data/Ora:

en: Date:
it_IT: Data:

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Timezone
it_IT: Fuso orario predefinito

en: Default timezone is %s
it_IT: Il fuso orario predefinito è %s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
it_IT: Il fuso orario predefinito è %s - Dovrebbe essere UTC

en: Delete row
it_IT: Elimina riga

en: Delimiter
it_IT: Separatore

en: Democratic Republic of the Congo
it_IT: Repubblica Democratica del Congo

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Developers
it_IT: Sviluppatori

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Display a gallery of players.
it_IT: Mostra la galleria dei giocatori

en: Display a league table.
it_IT: Mostra tabella campionato.

en: Display a list of players.
it_IT: Visualizza lista giocatori.

en: Display a single staff member.
it_IT: Mostra un solo membro dello staff.

en: Display link to view all events
it_IT: Mostra il link per vedere tutti gli eventi

en: Display link to view all players
it_IT: Mostra il link per vedere tutti i giocatori

en: Display link to view full table
it_IT: Mostra link alla visualizzazione completa

en: Display logos
it_IT: Visualizza loghi

en: Display maps
it_IT: Mostra la mappa

en: Display national flags
it_IT: Mostra bandiere nazioni

en: Display photos
it_IT: Mostra foto

en: Display player names on hover
it_IT: Visualizza nomi giocatori al passaggio del mouse

en: Display season
it_IT: Mostra la stagione

en: Display venue
it_IT: Mostra l'impianto

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
it_IT: Visualizzati %s&#8211;%s di %s

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Docs
it_IT: Documentazione

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: Drag the marker to the venue's location.
it_IT: Trascina l'indicatore sul luogo dell'impianto

en: ERROR: This is not a valid feed template.
it_IT: ERRORE: Questo non è un template valido

en: East Timor
it_IT: Timor Est

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Calendar
it_IT: Modifica Calendario

en: Edit Column
it_IT: Modifica colonna

en: Edit Competition
it_IT: Edita la competizione

en: Edit Event
it_IT: Modifica evento

en: Edit Job
it_IT: Edita il lavoro

en: Edit League Table
it_IT: Modifica Tabella Campionato

en: Edit Metric
it_IT: Modifica misure

en: Edit Outcome
it_IT: Modifica risultato

en: Edit Performance
it_IT: Edita performance

en: Edit Player
it_IT: Modifica giocatore

en: Edit Player List
it_IT: Modifica lista giocatori

en: Edit Position
it_IT: Modifica posizione

en: Edit Result
it_IT: Modifica risultato

en: Edit Results
it_IT: Modifica Risultati

en: Edit Season
it_IT: Modifica stagione

en: Edit Staff
it_IT: Modifica staff

en: Edit Statistic
it_IT: Modifica statistica

en: Edit Team
it_IT: Modifica squadra

en: Edit Venue
it_IT: Modifica stadio

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Enable
it_IT: Abilitato

en: England
it_IT: Inghilterra

en: Equation
it_IT: Equazione

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Esports
it_IT: Esporta

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Europe
it_IT: Europa

en: Event
it_IT: Evento

en: Event Blocks
it_IT: Blocco degli eventi

en: Event Calendar
it_IT: Calendario eventi

en: Event List
it_IT: Lista degli eventi

en: Event Manager
it_IT: Manager per gli eventi

en: Event Options
it_IT: Opzioni evento

en: Event Outcomes
it_IT: Risultato dell'evento

en: Event Results
it_IT: Risultati Evento

en: Events
it_IT: Eventi

en: Events need to be defined with columns in a specific order (3+ columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
it_IT: Gli eventi devono essere definitivi con le colonne in un ordine preciso (3+ colonne). <a href="%s">Clicca qui per scaricarne un esempio</a>.

en: Extras
it_IT: Extra

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Feeds
it_IT: Feed

en: Fiji
it_IT: Figi

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: Floorball
it_IT: Unihockey

en: Follow [link]@ThemeBoy[/link] on Twitter.
it_IT: Segui [link]@ThemeBoy[/link] su Twitter.

en: Format
it_IT: Formato

en: France
it_IT: Francia

en: Free
it_IT: Gratis

en: Free with review
it_IT: Gratis con la recensione

en: Free with tweet
it_IT: Gratis con tweet

en: Friendly
it_IT: Amichevole

en: Frontend Styles
it_IT: Stili del frontend

en: Full Time
it_IT: Tempo pieno

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: General
it_IT: Generale

en: General Options
it_IT: Opzioni generali

en: Germany
it_IT: Germania

en: Get SportsPress Pro to get access to all modules. You can upgrade any time without losing any of your data.
it_IT: Compra SportsPress Pro per avere tutti i moduli. Puoi aggiornare in qualsiasi momento senza perdere nessun dato.

en: Get Started
it_IT: Come iniziare

en: Get System Report
it_IT: Report di sistema

en: Getting Started
it_IT: Per Iniziare

en: Go to SportsPress Settings
it_IT: Vai alle impostazioni di SportsPress

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Grouping
it_IT: Raggruppamenti

en: Handball
it_IT: Palla mano

en: Header Offset
it_IT: Compensazione testata

en: Heading
it_IT: Intestazione

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Hi there! Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
it_IT: Salve! Scegliere un file .csv da caricare, quindi fare clic su "Carica e importa file".

en: Hide this notice
it_IT: Nascondi questo avviso

en: Home
it_IT: Casa

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: Hybrid
it_IT: Ibrida

en: Ice Hockey
it_IT: Hockey su ghiaccio

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: Icon
it_IT: Icona

en: Icons
it_IT: Icone

en: Import
it_IT: Importa

en: Import <strong>events</strong> from a csv file.
it_IT: Importa <strong>eventi</strong> da un file csv.

en: Import <strong>players</strong> from a csv file.
it_IT: Importazione <strong>giocatori</strong> da un file CSV.

en: Import <strong>staff</strong> from a csv file.
it_IT: Importa <strong>staff</strong> da un file csv.

en: Import <strong>teams</strong> from a csv file.
it_IT: Importazione <strong>squadre</strong> da un file CSV.

en: Import Events
it_IT: Importa Eventi

en: Import Players
it_IT: Importa Giocatori

en: Import Staff
it_IT: Importa Staff

en: Import Teams
it_IT: Importa Squadre

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> events and skipped <strong>%s</strong>.
it_IT: Importazione completa - importati <strong>%s</strong> eventi e saltati <strong>%s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> players and skipped <strong>%s</strong>.
it_IT: Importazione completa - importato <strong>% s</strong> giocatori e saltato <strong>% s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> staff and skipped <strong>%s</strong>.
it_IT: importazione completata - importati <strong>%s</strong> staff e saltati <strong>%s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> teams and skipped <strong>%s</strong>.
it_IT: Importazione completa - importato <strong>% s</strong> squadre e saltato <strong>% s</strong>.

en: Insert into %s
it_IT: Inserisci in %s

en: Insert row after
it_IT: Inserisci riga dopo

en: Install Now
it_IT: Installa Ora

en: Install demo content
it_IT: Installa il contenuto d'esempio

en: Installation
it_IT: Installazione

en: Installed Plugins
it_IT: Plugin installati

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: Israel
it_IT: Israele

en: Italy
it_IT: Italia

en: Ivory Coast
it_IT: Costa d’Avorio

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Job
it_IT: Lavoro

en: Jobs
it_IT: Lavori

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Key
it_IT: Chiave

en: Kyrgyzstan
it_IT: Kirghizistan

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Last 10
it_IT: Ultimi 10

en: Last 5
it_IT: Ultimi 5

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: League Manager
it_IT: Lega Gerente

en: League Table
it_IT: Tabella Lega

en: League Tables
it_IT: Tabelle League

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Libya
it_IT: Libia

en: Limit
it_IT: Limite

en: Link
it_IT: Collegamento

en: Link events
it_IT: Link agli eventi

en: Link players
it_IT: Link ai giocatori

en: Link staff
it_IT: Staff Link

en: Link teams
it_IT: Link delle squadre

en: Link venues
it_IT: Link agli impianti

en: List
it_IT: Elenco

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Live countdowns
it_IT: Conto alla rovescia

en: Logos
it_IT: Loghi

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: Love SportsPress? Help spread the word by rating us 5★ on WordPress.org
it_IT: Ti piace SportPress? Aiutaci a diffondere la voce dandoci 5 stelle su Wordpress.org

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: M j, Y @ G:i
it_IT: j F Y @ H:i

en: Macau
it_IT: Macao

en: Macedonia
it_IT: Repubblica di Macedonia

en: Malaysia
it_IT: Malesia

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Manual
it_IT: Manuale

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: Metric
it_IT: Metrico

en: Metrics
it_IT: Metrica

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Minutes
it_IT: Minuti

en: Modules
it_IT: Moduli

en: Moldova
it_IT: Moldavia

en: Morocco
it_IT: Marocco

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: Name
it_IT: Nome

en: Nationality
it_IT: Nazionalit&#224;

en: Netherlands
it_IT: Paesi Bassi

en: New
it_IT: Nuovo

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: Next
it_IT: Successivo

en: Next Steps
it_IT: Passi successivi

en: No overrides present in theme.
it_IT: Nessun override presente nel tema

en: No results found.
it_IT: Nessun risultato.

en: None
it_IT: Nessuna

en: North America
it_IT: Nord America

en: North Korea
it_IT: Corea del Nord

en: Northern Ireland
it_IT: Irlanda del Nord

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Now
it_IT: Adesso

en: Number of events to show:
it_IT: Numero di eventi da mostrare:

en: Number of players to show:
it_IT: Numero di giocatori da mostrare:

en: Number of teams to show:
it_IT: Numero di squadre da visualizzare:

en: Open link in a new window/tab
it_IT: Apri il link in una nuova finestra

en: Operators
it_IT: Operatori

en: Other
it_IT: Altri

en: Outcome
it_IT: Esito

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: PHP Version
it_IT: Versione PHP

en: Padding
it_IT: Rientro

en: Paginate
it_IT: Pagina

en: Pagination
it_IT: Paginazione

en: Palestine
it_IT: Palestina

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Parent
it_IT: Genitore

en: Parent:
it_IT: Genitore:

en: Past Teams
it_IT: Squadre passate

en: Peru
it_IT: Perù

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: Photo
it_IT: Foto

en: Played
it_IT: Giocate

en: Player
it_IT: Giocatore

en: Player Gallery
it_IT: Galleria giocatori

en: Player List
it_IT: Elenco Giocatori

en: Player Lists
it_IT: Elenchi Giocatori

en: Player Metrics
it_IT: Misure del giocatore

en: Player Options
it_IT: Opzioni giocatore

en: Player Performance
it_IT: Performance del giocatore

en: Player Statistics
it_IT: Statistiche del giocatore

en: Player vs player
it_IT: Giocatore vs giocatore

en: Players
it_IT: Giocatori

en: Players need to be defined with columns in a specific order (7 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
it_IT: I giocatori devono essere definiti con colonne in un ordine specifico (7 colonne). <a href="%s">Clicca qui per scaricare un esempio</a>.

en: Please include this information when requesting support:
it_IT: Si prega di includere queste informazioni quando si richiede assistenza:

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Position
it_IT: Posizione

en: Positions
it_IT: Posizioni

en: Post Review
it_IT: Inserisci Recensione

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Preview %s
it_IT: Anteprima di %s

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Primary
it_IT: Primario

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Puerto Rico
it_IT: Porto Rico

en: Rank
it_IT: Rango

en: Recap
it_IT: Riepilogo

en: Remove icon
it_IT: Rimuovi icona

en: Remove logo
it_IT: Rimuovi logo

en: Remove photo
it_IT: Rimuovi foto

en: Remove video
it_IT: Rimuovi video

en: Republic of the Congo
it_IT: Congo

en: Responsive
it_IT: Responsivo

en: Result
it_IT: Risultato

en: Results
it_IT: Risultati

en: Right
it_IT: Destra

en: Rounding
it_IT: Arrotondamento

en: Rugby League
it_IT: Rugby a 13

en: Rugby Union
it_IT: Rugby a 15

en: Russia
it_IT: Federazione Russa

en: Rwanda
it_IT: Ruanda

en: SP Configuration
it_IT: Configurazione SP

en: SP Post Types
it_IT: Modelli di articolo SP

en: SP Taxonomies
it_IT: Tassonomie SP

en: SP Version
it_IT: Versione SP

en: SUHOSIN Installed
it_IT: SUHOSIN Installato

en: Saint Kitts and Nevis
it_IT: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Vincent and the Grenadines
it_IT: Saint Vincent e Grenadines

en: Sao Tome and Principe
it_IT: Sao Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Changes
it_IT: Salva Cambiamenti

en: Scheduled
it_IT: Programmato

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>.
it_IT: Pianificato il: <b>%1$s</b>

en: Scotland
it_IT: Scozia

en: Search
it_IT: Cerca

en: Season
it_IT: Stagione

en: Seasons
it_IT: Stagioni

en: Select %s
it_IT: Seleziona %s

en: Select %s:
it_IT: Seleziona %s

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select Icon
it_IT: Seleziona Icona

en: Select Logo
it_IT: Seleziona Logo

en: Select Photo
it_IT: Seleziona Foto

en: Select your timezone and sport to get started.
it_IT: Seleziona il tuo fuso orario e sport per iniziare.

en: Select...
it_IT: Seleziona...

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate

en: Shortcode menu
it_IT: Menu degli shortcode

en: Show all
it_IT: Mostra tutto

en: Show all positions
it_IT: Mostra tutte le posizioni

en: Show all seasons
it_IT: Mostra tutte le stagioni

en: Show all teams
it_IT: Mostra tutte le squadre

en: Site URL
it_IT: URL sito web

en: Slovakia
it_IT: Slovacchia

en: Snooker
it_IT: Biliardo

en: Soccer (Association Football)
it_IT: Calcio

en: Solomon Islands
it_IT: Isole Solomon

en: Sorry, there has been an error.
it_IT: Siamo spiacenti, si è verificato un errore.

en: Sort Order
it_IT: Ordinamento

en: Sort Order:
it_IT: Ordinamento:

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Sort by:
it_IT: Ordinato per:

en: Sortable
it_IT: Ordinabile

en: South Africa
it_IT: Sudafrica

en: South America
it_IT: America del Sud

en: South Korea
it_IT: Corea del Sud

en: South Sudan
it_IT: Sudan del Sud

en: Spain
it_IT: Spagna

en: Sponsors
it_IT: Sponsor

en: SportsPress Events (CSV)
it_IT: Eventi SportPress (CSV)

en: SportsPress Players (CSV)
it_IT: SportsPress Giocatori (CSV)

en: SportsPress Shortcodes
it_IT: Shortcodes di SportsPress

en: SportsPress Staff (CSV)
it_IT: Staff SportPress (CSV)

en: SportsPress Teams (CSV)
it_IT: SportsPress Squadre (CSV)

en: SportsPress has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate SportsPress</a>.
it_IT: SportPress è stato gentilmente tradotto in diverse lingue grazie al nostro team di traduttori. Vuoi vedere il tuo nome? <a href="%s">Traduci SportsPress</a>.

en: SportsPress is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to SportsPress</a>.
it_IT: SportPress è sviluppato e mantenuto da un team di appassionato in tutto il mondo e sostenuto da una splendida comunità di sviluppo. Vuoi vedere il tuo nome? <a href="%s">Contribuisci a SportsPress</a>.

en: Staff Options
it_IT: Opzioni Staff

en: Staff need to be defined with columns in a specific order (6 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
it_IT: Lo staff necessita di essere definito con le colonne in un ordine specifico (6 colonne). <a href="%s">Clicca qui per scaricarne un esempio</a>.

en: Started
it_IT: Titolare

en: Starting Lineup
it_IT: Formazione titolare

en: Statistic
it_IT: statistico

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Status
it_IT: Stato

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Streak
it_IT: Striscia

en: Styles and Scripts
it_IT: Stili e Scripts

en: Substitute
it_IT: Sostituto

en: Substituted
it_IT: Sostituito

en: Substitutes
it_IT: Riserve

en: Success!
it_IT: Successo!

en: Support Forums
it_IT: Forum di Supporto

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Syria
it_IT: Siria

en: System Status
it_IT: Stato del sistema

en: Table Columns
it_IT: Colonna della tabella

en: Table Tennis
it_IT: Tennis da Tavolo

en: Tables
it_IT: Tabelle

en: Tajikistan
it_IT: Tagikistan

en: Team
it_IT: Squadra

en: Team Colors
it_IT: Colori Squadra

en: Team Manager
it_IT: Allenatore

en: Team Options
it_IT: Opzioni Team

en: Team Sports
it_IT: Sport di Squadra

en: Team vs team
it_IT: Squadra vs squadra

en: Teams
it_IT: Squadre

en: Teams need to be defined with columns in a specific order (3 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
it_IT: Squadre devono essere definiti con colonne in un ordine specifico (3 colonne). <a href="%s">Clicca qui per scaricare un esempio</a>.

en: Templates
it_IT: Template

en: Terrain
it_IT: Terreno

en: Text
it_IT: Testo

en: Thailand
it_IT: Tailandia

en: Thank you for updating to the latest version!
it_IT: Grazie per l'aggiornamento alla versione più recente!

en: Thanks for installing!
it_IT: Grazie per l'installazione!

en: Thanks, all done!
it_IT: &#200; tutto finito, grazie!

en: The CSV is invalid.
it_IT: Il CSV non è valido.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
it_IT: La descrizione di base non è importante, tuttavia alcuni temi possono visualizzarla.

en: The following options affect how words are displayed on the frontend.
it_IT: Le opzioni seguenti influenzeranno il modo in cui verrano mostrate le parole nel sito

en: Theme
it_IT: Tema

en: Theme Integration Guide
it_IT: Guida per l'integrazione con il tema

en: Theme Name
it_IT: Nome del tema

en: Theme Version
it_IT: Versione del tema

en: These settings control the permalinks used for SportsPress. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
it_IT: Queste impostazioni controllano i permalinks usati da SportPress.
    Queste impostazioni si applicano sono quando <strong>non si usano i permalinks "default" impostati sopra</strong>.

en: This week
it_IT: Questa settimana

en: This will enable a script allowing the countdowns to be animated.
it_IT: Questo attiverà uno script che permetterà l'animazione del conto alla rovescia

en: This will enable a shortcode menu to be displayed in the visual editor.
it_IT: Questo attiverà un menu di shortcode che si visualizzerà nell'editor

en: Time
it_IT: Ora

en: Time/Results
it_IT: Orario/Risultati

en: Timezone
it_IT: Fuso orario

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Today
it_IT: Oggi

en: Total
it_IT: Totale

en: Translators
it_IT: Traduttori

en: Trinidad and Tobago
it_IT: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it_IT: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it_IT: Turks e Caicos

en: Tutorials
it_IT: Tutorial

en: Twitter Module
it_IT: Modulo Twitter

en: US Virgin Islands
it_IT: Isole Vergini Americane

en: Ukraine
it_IT: Ucraina

en: United Arab Emirates
it_IT: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it_IT: Regno Unito

en: United States
it_IT: Stati Uniti

en: Update
it_IT: Aggiornamento

en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: Upgrade Now
it_IT: Aggiorna Ora

en: Uploaded to this %s
it_IT: Caricato qui %s

en: Used for events.
it_IT: Usato per eventi

en: Used for league tables.
it_IT: Utilizzato per le classifiche della lega

en: Used for player lists.
it_IT: Utilizzato per le liste dei giocatori

en: User
it_IT: Utente

en: Values
it_IT: valori

en: Variable
it_IT: Variabile

en: Variables
it_IT: Variabili

en: Vatican City
it_IT: Vaticano

en: Venue
it_IT: Stadio

en: Venues
it_IT: Stadi

en: Version %s
it_IT: Versione %s

en: View
it_IT: Visualizza

en: View %s
it_IT: Vedi %s

en: View All
it_IT: Mostra tutti

en: View Calendar
it_IT: Visualizza Calendario

en: View Event
it_IT: Vedi l'evento

en: View Events
it_IT: Visualizza gli eventi

en: View League Table
it_IT: Vedi la classifica del campionato

en: View Player
it_IT: Vedi giocatore

en: View Player List
it_IT: Vedi la lista dei giocatori

en: View Players
it_IT: Visualizza Giocatori

en: View Staff
it_IT: Visualizza staff

en: View Team
it_IT: Vedi la squadra

en: View Teams
it_IT: Visualizza Squadre

en: View all events
it_IT: Visualizza tutti gli eventi

en: View all players
it_IT: Visualizza tutti i giocatori

en: View full table
it_IT: Guarda la classifica completa

en: Visit Site
it_IT: Visualizza sito

en: Visit plugin homepage
it_IT: Visita la homepage del plugin

en: Volleyball
it_IT: Pallavolo

en: WP Language
it_IT: Lingua WP

en: WP Max Upload Size
it_IT: WP Dimensione Max Upload

en: WP Memory Limit
it_IT: Limite di Memoria WP

en: WP Multisite Enabled
it_IT: Multisito WP Attivato

en: WP Version
it_IT: Versione WP

en: Wales
it_IT: Galles

en: Watch Tutorials
it_IT: Guarda i Tutorial

en: Water Polo
it_IT: Pallanuoto

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
it_IT: Ecco alcuni link per iniziare:

en: Web Server Info
it_IT: Info Web Server

en: Welcome to SportsPress
it_IT: Benvenuti in SportsPress

en: Welcome to SportsPress %s
it_IT: Benvenuti in SportsPress %s

en: Western Sahara
it_IT: Sahara Occidentale

en: What is SportsPress?
it_IT: Cos'è SportPress?

en: What's new:
it_IT: Le novit&#224;:

en: Yes
it_IT: Si

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
it_IT: Il server non ha né fsockopen né cURL abilitati - PayPal IPN ed altri script che comunicano con gli altri server non funzioneranno. Rivolgersi al fornitore di hosting.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
it_IT: Il server non ha la classe <a href="%s">SOAP Client</a> abilitata – alcuni plugin di gateway che utilizzano SOAP potrebbero non funzionare come previsto.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
it_IT: Il server ha abilitato cURL, fsockopen è disabilitato.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
it_IT: Il server ha fsockopen e cURL abilitati.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
it_IT: Il server ha abilitato fsockopen, cURL è disabilitato.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
it_IT: Il server ha il SOAP class Client abilitato.

en: Your settings have been saved.
it_IT: Le impostazioni sono state salvate correttamente

en: against
it_IT: Contro

[ctx: calendar caption]
en: %1$s %2$s
it_IT: %1$s: %2$s

en: days
it_IT: giorni

en: events
it_IT: Eventi

[ctx: example]
en: Fixtures & Results
it_IT: Incontri e risultati

[ctx: example]
en: Player Ranking
it_IT: Classifica del giocatore

[ctx: example]
en: Primary League
it_IT: Lega Primaria

[ctx: example]
en: Secondary League
it_IT: Lega Secondaria

[ctx: example]
en: This is an example %1$s. As a new SportsPress user, you should go to <a href=\"%3$s\">your dashboard</a> to delete this %1$s and create new %2$s for your content. Have fun!
it_IT: Questo è un %1$s di esempio. Come nuovo utente SportsPress dovresti andare nella tua <a href=\"%3$s\">dashboard</a> per eliminare questo %1$s e creare un nuovo %2$s per i tuoi contenuti. Divertiti!

en: for
it_IT: A favore

en: hrs
it_IT: ore

en: is available
it_IT: è disponibile

en: mins
it_IT: minuti

en: players
it_IT: giocatori

en: secs
it_IT: secondi

en: teams
it_IT: squadre

en: version
it_IT: versione
