SportsPress - en to ar translation catalogue (594 entries)

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
ar: %s - نحن نفضل أن يكون كحد ادنى 64MB. شاهد: <a href="%s">زيادة الذاكرة المخصصة لل PHP</a>

en: &mdash; None &mdash;
ar: &mdash; لا يوجد &mdash;

en: &mdash; Remove &mdash;
ar: &mdash; حذف &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
ar: &mdash; حدد &mdash;

en: (Auto)
ar: (تلقائي)

en: (no title)
ar: (بلا ​​عنوان)

en: <strong>%s</strong> until next event
ar: <strong>%s</strong> حتى الحدث القادم

en: <strong>Your theme does not declare SportsPress support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a SportsPress theme :)
ar: <strong>قالبك الحالي لا يدعم SportsPress</strong> &#8211; إذا واجهت مشاكل في التصميم رجاءً أقرأ دليل التكامل أو ثبت أحد قوالب  SportsPress  :)

en: A calendar of events.
ar: تقويم الأحداث.

en: A clock that counts down to an upcoming event.
ar: ساعة العد التنازلي للحدث القادم .

en: A list of events.
ar: قائمة الأحداث.

en: Abbreviation
ar: الإختصار

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ar: فشل تنفيذ الإجراء. رجاءً حدث الصفحة وحاول مجددا

en: Add New
ar: أضف

en: Add New Calendar
ar: إضافة تقويم جديد

en: Add New Column
ar: أضف عمود جديد

en: Add New Event
ar: أضف حدث جديد

en: Add New League Table
ar: أضف جدول بطولة جديد

en: Add New Metric
ar: إضافة مواصفات جديدة

en: Add New Outcome
ar: إضافة نتائج جديدة

en: Add New Performance
ar: أضف أحصائيات جديدة

en: Add New Player
ar: أضف لاعب جديد

en: Add New Player List
ar: أضف قائمة لاعبين جديده

en: Add New Result
ar: أضف نتيجة جديدة

en: Add New Staff
ar: أضف إداري جديد

en: Add New Statistic
ar: أضف أحصائية جديدة

en: Add New Team
ar: أضف فريق جديد

en: Add icon
ar: أضف رمز

en: Add logo
ar: اضافة شعار

en: Add photo
ar: إضافة صورة

en: Add video
ar: أضف فيديو

en: Address
ar: العنوان

en: Adjustments
ar: الضوابط

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Africa
ar: أفريقيا

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: All
ar: الكل

en: All done!
ar: اكتمل!

en: American Football
ar: كرة القدم الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنجولا

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيجوا وبربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Article
ar: مقالة

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Asia
ar: آسيا

en: Attended
ar: حضر

en: Australia
ar: أستراليا

en: Australian Rules Football
ar: قوانين كرة القدم الأسترالية

en: Austria
ar: النمسا

en: Author URL
ar: رابط الكاتب

en: Average
ar: متوسط

en: Away
ar: الضيف

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Background
ar: الخلفية

en: Bahamas
ar: الباهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنجلاديش

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Baseball
ar: بيسبول

en: Basketball
ar: كرة السلة

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Blocks
ar: محظورات

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بتسوانا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burma
ar: ميانمار

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Calendar
ar: تقويم

en: Calendars
ar: التقويمات

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Center
ar: وسط

en: Central African Republic
ar: جمهورية افريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Changes saved.
ar: تم حفظ التغييرات

en: Cheatin&#8217; huh?
ar: &#8217;تحاول الغش؟

en: Chile
ar: شيلي

en: China
ar: الصين

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Column
ar: عمود

en: Columns
ar: أعمدة

en: Columns:
ar: أعمدة :

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Configure
ar: إعدادات

en: Constants
ar: الثوابت

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
ar: أنسخ هذا الرمز وألصقه في آخر، أو نص صفحة المحتويات القطعة الخاصة بك.

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Countdown
ar: العد التنازلي

en: Cricket
ar: كركت

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Current Team
ar: الفريق الحالي

en: Current Teams
ar: الفرق الحالية

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom CSS
ar: نمط مخصص

en: Custom:
ar: مخصص:

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date/Time:
ar: تاريخ/وقت:

en: Date:
ar: التاريخ :

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default (%s)
ar: أفتراضي (%s)

en: Default Timezone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: Default timezone is %s
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية هي %s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية هي %s - يجب أن تكون بالتوقيت العالمي

en: Delete row
ar: حذف صف

en: Delimiter
ar: الفاصل

en: Democratic Republic of the Congo
ar: جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Denmark
ar: الدانمرك

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: الوصف

en: Details
ar: تفاصيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Display a gallery of players.
ar: عرض معرض اللاعبين.

en: Display a league table.
ar: عرض جدول الدوري.

en: Display a list of players.
ar: عرض قائمة اللاعبين.

en: Display link to view all events
ar: عرض رابط لعرض جميع الأحداث

en: Display link to view all players
ar: عرض رابط لعرض جميع اللاعبين

en: Display link to view full table
ar: عرض رابط لعرض الجدول الكامل

en: Display logos
ar: عرض الشعارات

en: Display maps
ar: عرض الخرائط

en: Display national flags
ar: عرض أعلام الدول

en: Display photos
ar: عرض الصور

en: Display player names on hover
ar: عرض أسماء اللاعبين المرفرفين

en: Display season
ar: عرض المواسم

en: Display venue
ar: عرض الملعب

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Docs
ar: مستندات

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيك

en: Drag the marker to the venue's location.
ar: إسحب العلامة لتحديد موقع المكان .

en: East Timor
ar: تيمور الشرقية

en: Ecuador
ar: الاكوادور

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit Calendar
ar: تحرير التقويم

en: Edit Column
ar: تحرير العمود

en: Edit Event
ar: تحرير الحدث

en: Edit League Table
ar: تجرير جدول البطولة

en: Edit Metric
ar: تحرير المواصفات

en: Edit Outcome
ar: تحرير النتائج

en: Edit Performance
ar: تحرير الأداء

en: Edit Player
ar: تحرير لاعب

en: Edit Player List
ar: تحرير قائمة اللاعب

en: Edit Position
ar: تحرير المركز

en: Edit Result
ar: تحرير النتيجة

en: Edit Season
ar: تحرير الموسم

en: Edit Staff
ar: تحرير إداري

en: Edit Statistic
ar: تحرير الإحصائية

en: Edit Team
ar: تحرير الفريق

en: Edit Venue
ar: تحرير المكان

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Enable
ar: تفعيل

en: England
ar: أنجلترا

en: Environment
ar: بيئة النظام

en: Equation
ar: معادلة

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: اريتريا

en: Estonia
ar: استونيا

en: Ethiopia
ar: اثيوبيا

en: Europe
ar: أوروبا

en: Event
ar: حدث

en: Event Blocks
ar: أحداث محظورة

en: Event Calendar
ar: تقويم الحدث

en: Event List
ar: قائمة الأحداث

en: Event Manager
ar: إدارة الأحداث

en: Event Options
ar: خيارات الحدث

en: Event Outcomes
ar: نتائج الأحداث

en: Events
ar: أحداث

en: Fiji
ar: فيجي

en: Finland
ar: فنلندا

en: Format
ar: البنية

en: France
ar: فرنسا

en: Friendly
ar: ودي

en: Frontend Styles
ar: أنماط الواجهة الأمامية

en: Gabon
ar: الجابون

en: Gallery
ar: معرض

en: Gambia
ar: غامبيا

en: General
ar: عام

en: General Options
ar: إعدادات عامة

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Get Started
ar: الشروع في ...

en: Get System Report
ar: عرض تقرير النظام

en: Ghana
ar: غانا

en: Go to SportsPress Settings
ar: أذهب لإعدادات SportsPress

en: Google Maps
ar: خرائط قوقل

en: Greece
ar: اليونان

en: Grenada
ar: جرينادا

en: Grouping
ar: التجميع

en: Guatemala
ar: جواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Heading
ar: العنوان

en: Hide this notice
ar: أخف هذا الإشعار

en: Home
ar: الرئيسية

en: Home URL
ar: رابط ووردبريس

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونج كونج الصينية

en: Hungary
ar: المجر

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: Icon
ar: رمز

en: Icons
ar: رموز

en: Import <strong>events</strong> from a csv file.
ar: أستيراد <strong>الأحداث</strong>من الملف csv .

en: Import <strong>players</strong> from a csv file.
ar: استيراد<strong>اللاعبين</strong> من ملف csv .

en: Import <strong>staff</strong> from a csv file.
ar: إستيراد <strong>الإدارة</strong> من ملف csv .

en: Import <strong>teams</strong> from a csv file.
ar: أستيراد <strong>الفرق</strong> من ملف csv .

en: Import Events
ar: استيراد الأحداث

en: Import Players
ar: أستيراد اللاعبين

en: Import Staff
ar: إستيراد الطاقم

en: Import Teams
ar: أستيراد الفرق

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> events and skipped <strong>%s</strong>.
ar: استيراد كامل - المستوردة<strong>%s</strong> الأحداث وتخطي<strong>%s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> teams and skipped <strong>%s</strong>.
ar: استيراد كامل - تم الإستيراد <strong>%s</strong> الفرق و التخطي <strong>%s</strong>.

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: اندونيسيا

en: Insert %s
ar: أضف %s

en: Insert into %s
ar: إدخال إلى  %s

en: Insert row after
ar: أضف صف بعد

en: Installed Plugins
ar: الإضافات المنصّبة

en: Iran
ar: ايران

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Israel
ar: اسرائيل

en: Italy
ar: ايطاليا

en: Ivory Coast
ar: ساحل العاج

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Key
ar: الاسم

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

en: Label
ar: ملصق

en: Laos
ar: لاوس

en: Last 10
ar: آخر 10

en: Last 5
ar: آخر 5

en: Latitude
ar: خط العرض

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Layout
ar: الشكل العام

en: League Manager
ar: إدارة البطولة

en: League Table
ar: جدول البطولة

en: League Tables
ar: جداول البطولة

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Left
ar: يسار

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libya
ar: ليبيا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Limit
ar: الحد الأقصى

en: Link events
ar: رابط الأحداث

en: Link players
ar: رابط اللاعبين

en: Link staff
ar: رابط الإداريين

en: Link teams
ar: رابط الفريق

en: Link venues
ar: رابط الملعب

en: List
ar: قائمة

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Live countdowns
ar: العد التنازلي المباشر

en: Logo
ar: شعار

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Love SportsPress? Help spread the word by rating us 5★ on WordPress.org
ar: هل أحببت SportsPress?ساعدنا في التقييم من أجل أنتشار أوسع في 5★ WordPress.org

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورج

en: M j, Y @ G:i
ar: j F, Y @ G:i

en: Macau
ar: ماكاو الصينية

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر الملديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Manual
ar: يدوي

en: Marshall Islands
ar: جزر المارشال

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Metric
ar: المقياس

en: Metrics
ar: المقاييس

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Minutes
ar: دقائق

en: Moldova
ar: مولدافيا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Name
ar: الاسم

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nationality
ar: الجنسية

en: Nauru
ar: نورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: New
ar: جديد

en: New Zealand
ar: نيوزيلاندا

en: Next
ar: التالي

en: Next Steps
ar: الخطوات التالية

en: Nicaragua
ar: نيكاراجوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: No
ar: لا

en: No results found.
ar: لا توجد نتائج.

en: None
ar: بدون

en: North America
ar: امريكا الشمالية

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Northern Ireland
ar: إيرلندا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Now
ar: الآن

en: Number
ar: رقم

en: Number of events to show:
ar: عدد الأحداث المعروضة

en: Number of players to show:
ar: عرض عدد اللاعبين للعرض :

en: Number of teams to show:
ar: عدد الفرق إلى المعرض:

en: Oceania
ar: أستراليا

en: Oman
ar: عمان

en: Operators
ar: مشغلي

en: Other
ar: أخرى

en: Outcome
ar: يخرج

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: PHP Post Max Size
ar: أقصى حجم بيانات ترسل لل PHP

en: PHP Time Limit
ar: أقصى وفت تنفيذ لل PHP

en: PHP Version
ar: اصدار PHP

en: Paginate
ar: ترقيم الصفحات

en: Pagination
ar: أرقام الصفحات

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Parent
ar: أب

en: Parent:
ar: الاب:

en: Past Teams
ar: الفرق السابقة

en: Performance
ar: الأداء

en: Performance:
ar: الأداء:

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفيلبين

en: Photo
ar: الصورة

en: Played
ar: لعب

en: Player
ar: الاعب

en: Player Gallery
ar: معرض اللاعب

en: Player List
ar: قائمة اللعبين

en: Player Lists
ar: قائمة اللاعبين

en: Player Metrics
ar: مواصفات اللاعب

en: Player Options
ar: خيارات اللاعب

en: Player Performance
ar: أداء اللاعب

en: Player Statistics
ar: إحصائيات اللاعب

en: Players
ar: لاعبين

en: Please include this information when requesting support:
ar: رجاءً ضمن هذه البيانات عند طلب الدعم

en: Plugins
ar: الإضافات

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Pos
ar: أسم النادي

en: Position
ar: موضع

en: Positions
ar: المواقع

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview %s
ar: معاينة %s

en: Previous
ar: السابق

en: Primary
ar: الأساسي

en: Profile
ar: حسابك

en: Published
ar: منشور

en: Qatar
ar: قطر

en: Rank
ar: المرتبة

en: Recap
ar: خلاصة

en: Remove icon
ar: مسح الرمز

en: Remove logo
ar: مسح الشعار

en: Remove photo
ar: ازالة الصورة

en: Remove video
ar: حذف الفيديو

en: Republic of the Congo
ar: الكونغو - برازافيل

en: Responsive
ar: أستجابة

en: Result
ar: النتيجة

en: Results
ar: النتائج

en: Right
ar: يمين

en: Romania
ar: رومانيا

en: Rounding
ar: التقريب

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: SOAP Client
ar: عميل SOAP

en: SP Configuration
ar: الإعدادات

en: SP Taxonomies
ar: التصنيفات

en: SP Version
ar: إصدار الإضافة

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وغرنادين

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Save
ar: حفظ

en: Scheduled
ar: مجدول

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>.
ar: المقرر إلى: <b>%1$s</b>.

en: Scotland
ar: أسكتلندا

en: Scripts
ar: جافاسكربت

en: Search
ar: البحث

en: Season
ar: الموسم

en: Seasons
ar: المواسم

en: Select %s
ar: اختيار %s

en: Select %s:
ar: حدد %s:

en: Select All
ar: حدّد الكل

en: Select Icon
ar: حدد رمز

en: Select Logo
ar: اختيار الشعار

en: Select Photo
ar: اختيار الصورة

en: Select...
ar: حدد ..

en: Senegal
ar: السنغال

en: Serbia
ar: صربيا

en: Settings
ar: إعدادات

en: Settings saved.
ar: تمّ حفظ الإعدادات.

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Shortcode
ar: رمز أختصار

en: Shortcode menu
ar: كود قصير للقائمة

en: Shortcodes
ar: الأكواد المختصرة

en: Show all
ar: عرض الجميع

en: Show all positions
ar: مشاهدة جميع المراكز

en: Show all seasons
ar: عرض جميع المواسم

en: Show all teams
ar: كرض كل الفرق

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Site URL
ar: رابط الموقع

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Soccer (Association Football)
ar: كرة القدم (اتحاد كرة القدم)

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: Sorry, there has been an error.
ar: نأسف، يبدو أن هناك مشكلة.

en: Sort Order
ar: الترتيب

en: Sort Order:
ar: الترتيب:

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Sort by:
ar: ترتيب حسب:

en: South Africa
ar: جمهورية جنوب افريقيا

en: South America
ar: جنوب أفريقيا

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: Spain
ar: أسبانيا

en: Sport
ar: الرياضة

en: SportsPress
ar: بطولات رياضية

en: SportsPress Events (CSV)
ar: SportsPress أحداث (CSV)

en: SportsPress Players (CSV)
ar: SportsPress اللاعبين (CSV)

en: SportsPress Shortcodes
ar: أختصارات البطولات الرياضية

en: SportsPress Staff (CSV)
ar: SportsPress فريق  (CSV)

en: SportsPress Teams (CSV)
ar: SportsPress الفرق (CSV)

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Staff
ar: الطاقم

en: Staff Options
ar: خيارات الإداريين

en: Started
ar: أساسي

en: Starting Lineup
ar: التشكيلة الأساسية

en: Statistic
ar: إحصائية

en: Statistics
ar: احصائيات

en: Status
ar: الحالة

en: Status:
ar: الحالة:

en: Streak
ar: خط

en: Styles and Scripts
ar: المظهر وجافاسكربت

en: Substitute
ar: استبدل

en: Substituted
ar: أستبدل

en: Substitutes
ar: أستبدل

en: Success!
ar: تمّ بنجاح!

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: System Status
ar: حالة النظام

en: Table Columns
ar: اعمدة الجدول

en: Tables
ar: جداول

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Tanzania
ar: تانزانيا

en: Team
ar: الفريق

en: Team Manager
ar: إدارة الفريق

en: Team Options
ar: خيارات الفريق

en: Teams
ar: الفرق

en: Teams need to be defined with columns in a specific order (3 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
ar: تحتاج إلى تعريف فرق مع الأعمدة في ترتيب معين (3 أعمدة). <a href="%s">أضغط هنا لتحميل العينة</a>.

en: Template Overrides
ar: تعديلات القالب

en: Templates
ar: ملفات القالب

en: Text
ar: حقل نص

en: Thailand
ar: تايلند

en: Thank you for updating to the latest version!
ar: شكراً لتحديثك إلى آخر إصدار!

en: Thanks for installing!
ar: شكراً للتثبيت!

en: Thanks, all done!
ar: شكراً، أكتملت العملية!

en: The CSV is invalid.
ar: ملف CSV غير صالح.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
ar: الوصف لا يظهر بشكل افتراضي لكن بعض القوالب قادرة على إظهاره.

en: The following options affect how words are displayed on the frontend.
ar: هذه الخيارات تؤثر في كيفية عرض الكلمات في الواجهة الأمامية

en: Theme
ar: قالب

en: Theme Integration Guide
ar: دليل تكامل القوالب

en: Theme Name
ar: اسم القالب

en: Theme Version
ar: اصدار القالب

en: These settings control the permalinks used for SportsPress. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
ar: تستخدم هذه الإعدادات روابط بريما في  SportsPress. تطبيق هذه الإعدادات فقط عندما <strong>لا تستخدم "default" روابط بريما فوق</strong>.

en: This week
ar: هذا الأسبوع

en: This will enable a script allowing the countdowns to be animated.
ar: هاذا سوف يمكن الكود الذي يسمح للعد التنازلي أن يكون متحركاً

en: This will enable a shortcode menu to be displayed in the visual editor.
ar: وهذا سيمكن قائمة الكود القصير لعرضها في المحرر .

en: Time
ar: الوقت

en: Time/Results
ar: الوقت/النتيجة

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنيّة

en: Title
ar: الاسم

en: Title:
ar: العنوان:

en: Today
ar: اليوم

en: Togo
ar: توجو

en: Tonga
ar: تونجا

en: Total
ar: المجموع

en: Translators
ar: المترجمين

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الامارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: Update
ar: تحديث

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Uploaded to this %s
ar: تم الرفع إلى  %s

en: Uruguay
ar: أورجواي

en: Used for events.
ar: أستخدم للأحداث .

en: Used for league tables.
ar: يستخدم في جداول الدوري

en: Used for player lists.
ar: يستخدم في قوائم اللاعبين

en: User
ar: مستخدم

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Values
ar: القيم

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Variable
ar: المتغير

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Vatican City
ar: الفاتيكان

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Venue
ar: ملعب

en: Venues
ar: الملاعب

en: Version %s
ar: الإصدار %s

en: Video
ar: فيديو

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: View
ar: عرض

en: View All
ar: إظهار الكل

en: View Calendar
ar: مشاهدة التقويم

en: View Event
ar: مشاهدة الحدث

en: View Events
ar: عرض الأحداث

en: View League Table
ar: عرض جدول الدوري

en: View Player
ar: عرض اللاعب

en: View Player List
ar: عرض قائمة اللاعب

en: View Players
ar: عرض اللاعبين

en: View Staff
ar: عرض الطاقم

en: View Team
ar: مشاهدة الفريق

en: View Teams
ar: عرض الفرق

en: View all events
ar: عرض جميع الأحداث

en: View all players
ar: عرض جميع اللاعبين

en: View full table
ar: عرض جميع الجداول

en: Visit Site
ar: زيارة الموقع

en: Visit plugin homepage
ar: زيارة صفحة الإضافة

en: WP Debug Mode
ar: وضع المطورين لووردبريس

en: WP Language
ar: لغة ووردبريس

en: WP Max Upload Size
ar: أقصى حجم رفع لووردبريس

en: WP Memory Limit
ar: حدود ذاكرة ووردبريس

en: WP Multisite Enabled
ar: مواقه ووردبريس المتعددة ممكنة

en: WP Version
ar: اصدار ووردبريس

en: Wales
ar: ويلز

en: Web Server Info
ar: معلومات الخادم

en: Welcome to SportsPress
ar: مرحب إلى SportsPress

en: Welcome to SportsPress %s
ar: مرحبا إلى SportsPress %s

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: What's new:
ar: الجديد:

en: Yemen
ar: اليمن

en: Yes
ar: نعم

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
ar: الخام يمنع كل من fsockopen و cURL - خدمات PayPal IPN والخدمات التي تتصل بخوادم أخرى لن تعمل. تواصل مع خادمك لتفعيلها.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
ar: خادمك لا يمكن <a href="%s">عميل SOAP</a> - بعض إضافات طرق الدفع تستخدمه وقد لا تعمل كما يجب.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
ar: خادمك يمنع fsockopen، ويمكن cURL.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
ar: خادمك يمكن كل من fsockopen و cURL.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
ar: خادمك يمكن fsockopen، ويمنع cURL.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
ar: خادمك يمكن عميل SOAP.

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: against
ar: ضد

en: by
ar: بواسطة

en: days
ar: أيام

en: events
ar: أحداث

[ctx: example]
en: Roster
ar: قائمة

en: for
ar: إلى

en: is available
ar: متوفر

en: players
ar: اللاعبين

en: teams
ar: فرق

en: version
ar: الإصدار
