SportsPress - en to th translation catalogue (409 entries)

en: &mdash; None &mdash;
th: &mdash; ไม่มี &mdash;

en: &mdash; Remove &mdash;
th: &mdash; ลบออก &mdash;

en: (Auto)
th: (อัตโนมัติ)

en: (no title)
th: (ไม่มีหัวข้อ)

en: -- Not set --
th: -- ไม่ระบุ --

en: <strong>%s event</strong> published | <strong>%s events</strong> published
th[0]: <strong>%s รายการแข่งขัน</strong> ถูกเผยแพร่

en: <strong>%s event</strong> scheduled | <strong>%s events</strong> scheduled
th[0]: <strong>%s รายการแข่งขัน</strong> ถูกกำหนดการณ์

en: <strong>%s</strong> until next event
th: <strong>%s</strong> จนกระทั่งรายการแข่งถัดไป

en: Abbreviation
th: ตัวย่อ

en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Add New Event
th: เพิ่มรายการแข่งขันใหม่

en: Add New Player
th: เพิ่มผู้เล่นใหม่

en: Add New Team
th: เพิ่มทีมใหม่

en: Add video
th: เพิ่มวิดีโอ

en: Add-ons
th: ส่วนเสริม

en: Address
th: ที่อยู่

en: Afghanistan
th: อัฟกานิสถาน

en: Africa
th: แอฟริกา

en: Albania
th: แอลเบเนีย

en: Algeria
th: แอลจีเรีย

en: Align
th: แนวจัดวาง

en: All
th: ทั้งหมด

en: All done!
th: ทุกอย่างเรียบร้อย!

en: Andorra
th: อันดอร์รา

en: Angola
th: แองโกลา

en: Antigua and Barbuda
th: แอนติกัวและบาร์บูดา

en: Argentina
th: อาร์เจนตินา

en: Armenia
th: อาร์เมเนีย

en: Article
th: บทความ

en: Ascending
th: เรียงขึ้น

en: Asia
th: เอเชีย

en: Attended
th: ได้เข้าร่วม

en: Australia
th: ออสเตรเลีย

en: Austria
th: ออสเตรีย

en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: Average
th: เฉลี่ย

en: Azerbaijan
th: อาเซอร์ไบจัน

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Bahamas
th: บาฮามาส

en: Bahrain
th: บาห์เรน

en: Bangladesh
th: บังกลาเทศ

en: Barbados
th: บาร์เบโดส

en: Belarus
th: เบลารุส

en: Belgium
th: เบลเยียม

en: Belize
th: เบลีซ

en: Benin
th: เบนิน

en: Bhutan
th: ภูฏาน

en: Blocks
th: บล็อค

en: Bolivia
th: โบลิเวีย

en: Bosnia and Herzegovina
th: บอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Botswana
th: บอตสวานา

en: Brazil
th: บราซิล

en: Brunei
th: บรูไน

en: Bulgaria
th: บัลแกเรีย

en: Burkina Faso
th: บูร์กินาฟาโซ

en: Burma
th: พม่า

en: Burundi
th: บุรุนดี

en: Calendar
th: ปฎิทิน

en: Calendars
th: ปฏิทิน

en: Cambodia
th: กัมพูชา

en: Cameroon
th: แคเมอรูน

en: Canada
th: แคนาดา

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cape Verde
th: เคปเวิร์ด

en: Center
th: ตรงกลาง

en: Central African Republic
th: สาธารณรัฐแอฟริกากลาง

en: Chad
th: ชาด

en: Changes saved.
th: การเปลี่ยนแปลงถูกบันทึกแล้ว

en: Chile
th: ชิลี

en: China
th: จีน

en: Choose a file from your computer:
th: เลือกไฟล์จากคอมพิวเตอร์ของคุณ:

en: Colombia
th: โคลอมเบีย

en: Columns
th: คอลัมน์

en: Comoros
th: คอโมโรส

en: Configure
th: กำหนดค่า

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
th: คัดลอกโค้ดนี้ แล้ววางไปยังโพสต์, เพจ หรือเนื้อหาวิดเจ็ตข้อความของคุณ

en: Costa Rica
th: คอสตาริกา

en: Countdown
th: นับถอยหลัง

en: Croatia
th: โครเอเชีย

en: Cuba
th: คิวบา

en: Current Team
th: ทีมปัจจุบัน

en: Current Teams
th: ทีมปัจจุบัน

en: Custom
th: ปรับแต่ง

en: Custom:
th: ปรับแต่ง:

en: Cyprus
th: ไซปรัส

en: Czech Republic
th: สาธารณรัฐเช็ก

en: Date
th: วันที่

en: Date:
th: วันที่:

en: Default
th: ค่าหลัก

en: Delimiter
th: ตัวคั่น

en: Democratic Republic of the Congo
th: คองโก-กินชาซา

en: Denmark
th: เดนมาร์ก

en: Descending
th: เรียงลง

en: Description
th: คำขยายความ

en: Details
th: รายละเอียด

en: Disable
th: ไม่ใช้งาน

en: Display logos
th: แสดงโลโก้

en: Display maps
th: แสดงแผนที่

en: Display photos
th: แสดงรูปภาพ

en: Djibouti
th: จิบูตี

en: Dominica
th: โดมินิกา

en: Dominican Republic
th: สาธารณรัฐโดมินิกัน

en: Drag the marker to the venue's location.
th: ลากตัวทำเครื่องหมายไปยังที่ตั้งของสถานที่

en: East Timor
th: ติมอร์ตะวันออก

en: Ecuador
th: เอกวาดอร์

en: Edit
th: แก้ไข

en: Egypt
th: อียิปต์

en: El Salvador
th: เอลซัลวาดอร์

en: Enable
th: ใช้งาน

en: England
th: อังกฤษ

en: Equation
th: สมการ

en: Equatorial Guinea
th: อิเควทอเรียลกินี

en: Eritrea
th: เอริเทรีย

en: Estonia
th: เอสโตเนีย

en: Ethiopia
th: เอธิโอเปีย

en: Europe
th: ยุโรป

en: Event
th: รายการแข่งขัน

en: Event Options
th: ตัวเลือกของรายการแข่งขัน

en: Event Outcomes
th: ผลการแข่งขัน

en: Events
th: รายการแข่งขัน

en: Fiji
th: ฟิจิ

en: Finland
th: ฟินแลนด์

en: Format
th: รูปแบบ

en: France
th: ฝรั่งเศส

en: Gabon
th: กาบอง

en: Gallery
th: คลังภาพ

en: Gambia
th: แกมเบีย

en: General
th: ทั่วไป

en: General Options
th: ตัวเลือกทั่วไป

en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: Germany
th: เยอรมนี

en: Get Started
th: เริ่มต้น

en: Ghana
th: กานา

en: Go to SportsPress Settings
th: ไปที่การตั้งค่า SportsPress

en: Google Maps
th: แผนที่ Google

en: Greece
th: กรีซ

en: Grenada
th: เกรเนดา

en: Grouping
th: การแบ่งกลุ่ม

en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

en: Guinea
th: กินี

en: Guinea-Bissau
th: กินี-บิสเซา

en: Guyana
th: กายอานา

en: Haiti
th: เฮติ

en: Hide this notice
th: ซ่อนการแจ้งนี้

en: Home
th: หน้าแรก

en: Honduras
th: ฮอนดูรัส

en: Hong Kong
th: ฮ่องกง เขตปกครองพิเศษประเทศจีน

en: Hungary
th: ฮังการี

en: Iceland
th: ไอซ์แลนด์

en: Import Events
th: นำเข้ารายการแข่งขัน

en: Import Players
th: นำเข้าผู้เล่น

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> players and skipped <strong>%s</strong>.
th: นำเข้าเสร็จแล้ว - ได้นำเข้า <strong>%s</strong> ผู้เล่น และได้ข้าม <strong>%s</strong>

en: India
th: อินเดีย

en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

en: Insert into %s
th: แทรกไปยัง %s

en: Iran
th: อิหร่าน

en: Iraq
th: อิรัก

en: Ireland
th: ไอร์แลนด์

en: Israel
th: อิสราเอล

en: Italy
th: อิตาลี

en: Ivory Coast
th: ไอวอรี่โคสต์

en: Jamaica
th: จาเมกา

en: Japan
th: ญี่ปุ่น

en: Jordan
th: จอร์แดน

en: Kazakhstan
th: คาซัคสถาน

en: Kenya
th: เคนยา

en: Kiribati
th: คิริบาส

en: Kuwait
th: คูเวต

en: Kyrgyzstan
th: คีร์กีซสถาน

en: Label
th: ป้ายกำกับ

en: Laos
th: ลาว

en: Last 10
th: 10 ล่าสุด

en: Last 5
th: 5 ล่าสุด

en: Latitude
th: ละติจูด

en: Latvia
th: ลัตเวีย

en: League
th: ลีก

en: League Table
th: ตารางลีก

en: League Tables
th: ตารางลีก

en: Leagues
th: ลีก

en: Lebanon
th: เลบานอน

en: Left
th: ซ้าย

en: Lesotho
th: เลโซโท

en: Liberia
th: ไลบีเรีย

en: Libya
th: ลิเบีย

en: Liechtenstein
th: ลิกเตนสไตน์

en: List
th: รายชื่อ

en: Lithuania
th: ลิทัวเนีย

en: Live countdowns
th: นับถอยหลังรายการสด

en: Logo
th: โลโก้

en: Longitude
th: ลองจิจูด

en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิร์ก

en: Macau
th: มาเก๊า

en: Macedonia
th: มาซิโดเนีย

en: Madagascar
th: มาดากัสการ์

en: Malawi
th: มาลาวี

en: Malaysia
th: มาเลเซีย

en: Maldives
th: มัลดีฟส์

en: Mali
th: มาลี

en: Malta
th: มอลตา

en: Manual
th: ทำด้วยตนเอง

en: Marshall Islands
th: หมู่เกาะมาร์แชลล์

en: Mauritania
th: มอริเตเนีย

en: Mauritius
th: มอริเชียส

en: Maximum size: %s
th: ขนาดสูงสุด: %s

en: Mexico
th: เม็กซิโก

en: Micronesia
th: ไมโครนีเซีย

en: Mode
th: โหมด

en: Moldova
th: มอลโดวา

en: Monaco
th: โมนาโก

en: Mongolia
th: มองโกเลีย

en: Montenegro
th: มอนเตเนโกร

en: Morocco
th: โมร็อกโก

en: Mozambique
th: โมซัมบิก

en: Name
th: ชื่อ

en: Namibia
th: นามิเบีย

en: Nationality
th: สัญชาติ

en: Nauru
th: นาอูรู

en: Nepal
th: เนปาล

en: Netherlands
th: เนเธอร์แลนด์

en: New Zealand
th: นิวซีแลนด์

en: Next
th: ถัดไป

en: Next Steps
th: ขั้นตอนถัดไป

en: Nicaragua
th: นิการากัว

en: Niger
th: ไนเจอร์

en: Nigeria
th: ไนจีเรีย

en: No
th: ไม่ใช่

en: No results found.
th: ไม่พบผลลัพธ์

en: None
th: ไม่มี

en: North America
th: อเมริกาเหนือ

en: North Korea
th: เกาหลีเหนือ

en: Northern Ireland
th: ไอร์แลนด์เหนือ

en: Norway
th: นอร์เวย์

en: Number
th: หมายเลข

en: Number of events to show:
th: จำนวนรายการแข่งขันที่แสดง:

en: OR enter path to file:
th: หรือ ใส่เส้นทางไฟล์:

en: Oceania
th: โอเชียเนีย

en: Oman
th: โอมาน

en: Outcome
th: ผลลัพธ์

en: Overview
th: ข้อมูลทั่วไป

en: Padding
th: การชิด

en: Pakistan
th: ปากีสถาน

en: Palau
th: ปาเลา

en: Panama
th: ปานามา

en: Papua New Guinea
th: ปาปัวนิวกินี

en: Paraguay
th: ปารากวัย

en: Past Teams
th: ทีมในอดีต

en: Performance
th: สมรรถนะ

en: Peru
th: เปรู

en: Philippines
th: ฟิลิปปินส์

en: Played
th: ได้เล่น

en: Player
th: ผู้เล่น

en: Player List
th: รายชื่อผู้เล่น

en: Player Lists
th: รายชื่อผู้เล่น

en: Player Performance
th: สมรรถนะผู้เล่น

en: Players
th: ผู้เล่น

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Poland
th: โปแลนด์

en: Portugal
th: โปรตุเกส

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Positions
th: ตำแหน่ง

en: Preview
th: ดูก่อน

en: Preview %s
th: ตัวอย่าง %s

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Profile
th: ข้อมูลประจำตัว

en: Published
th: เผยแพร่แล้ว

en: Qatar
th: กาตาร์

en: Remove video
th: ลบวิดีโอ

en: Republic of the Congo
th: คองโก-บราซซาวิล

en: Results
th: ผล

en: Right
th: ขวา

en: Role
th: บทบาท

en: Romania
th: โรมาเนีย

en: Russia
th: รัสเซีย

en: Rwanda
th: รวันดา

en: Saint Kitts and Nevis
th: เซนต์คิตส์และเนวิส

en: Saint Lucia
th: เซนต์ลูเซีย

en: Saint Vincent and the Grenadines
th: เซนต์วินเซนต์และเกรนาดีนส์

en: Samoa
th: ซามัว

en: San Marino
th: ซานมารีโน

en: Sao Tome and Principe
th: เซาตูเมและปรินซิปี

en: Satellite
th: ดาวเทียม

en: Saudi Arabia
th: ซาอุดีอาระเบีย

en: Save
th: บันทึก

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Scheduled
th: ถูกกำหนดการณ์

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>.
th: กำหนดการณ์สำหรับ: <b>%1$s</b>

en: Scotland
th: สก็อตแลนด์

en: Search
th: ค้นหา

en: Season
th: ฤดูกาล

en: Seasons
th: ฤดูกาล

en: Select %s
th: เลือก %s

en: Select...
th: เลือก...

en: Senegal
th: เซเนกัล

en: Serbia
th: เซอร์เบีย

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Settings saved.
th: การตั้งค่าถูกบันทึกแล้ว

en: Seychelles
th: เซเชลส์

en: Show all leagues
th: แสดงลีกทั้งหมด

en: Show all positions
th: แสดงตำแหน่งทั้งหมด

en: Show all seasons
th: แสดงฤดูกาลทั้งหมด

en: Show all teams
th: แสดงทีมทั้งหมด

en: Sierra Leone
th: เซียร์ราลีโอน

en: Singapore
th: สิงคโปร์

en: Single
th: เดี่ยว

en: Site URL
th: URL ไซต์

en: Slovakia
th: สโลวะเกีย

en: Slovenia
th: สโลวีเนีย

en: Solomon Islands
th: หมู่เกาะโซโลมอน

en: Somalia
th: โซมาเลีย

en: Sorry, there has been an error.
th: ขออภัย, มีข้อผิดพลาด

en: Sort Order
th: เรียงลำดับ

en: Sort Order:
th: เรียงลำดับ:

en: Sort by
th: เรียงตาม

en: Sort by:
th: เรียงโดย:

en: South Africa
th: แอฟริกาใต้

en: South America
th: อเมริกาใต้

en: South Korea
th: เกาหลีใต้

en: Spain
th: สเปน

en: Sport
th: กีฬา

en: SportsPress Add-ons/Extensions
th: ส่วนเสริม SportsPress

en: SportsPress Events (CSV)
th: รายการแข่งขัน SportPress (CSV)

en: Sri Lanka
th: ศรีลังกา

en: Staff
th: สตาฟฟ์

en: Started
th: ได้เริ่มต้น

en: Starting Lineup
th: ผู้เล่นตัวจริง

en: Statistics
th: สถิติ

en: Status
th: สถานะ

en: Streak
th: รวด

en: Substitute
th: เปลี่ยนตัว

en: Substituted
th: ถูกเปลี่ยนตัว

en: Success!
th: สำเร็จ!

en: Sudan
th: ซูดาน

en: Suriname
th: ซูรินาเม

en: Swaziland
th: สวาซิแลนด์

en: Sweden
th: สวีเดน

en: Switzerland
th: สวิตเซอร์แลนด์

en: System Status
th: สถานะระบบ

en: Table Columns
th: คอลัมน์ตาราง

en: Taiwan
th: ไต้หวัน

en: Tajikistan
th: ทาจิกิสถาน

en: Tanzania
th: แทนซาเนีย

en: Team
th: ทีม

en: Team Results
th: ผลของทีม

en: Teams
th: ทีม

en: Templates
th: แม่แบบ

en: Text
th: ข้อความ

en: Thailand
th: ไทย

en: Thanks for installing!
th: ขอบคุณที่ติดตั้ง!

en: Thanks, all done!
th: ขอบคุณ, ทุกอย่างเรียบร้อย

en: The abbreviation is not prominent by default; however, some themes may show it
th: ตัวย่อไม่ได้เป็นค่าหลักโดยค่าตั้งต้น อย่างไรก็ตามบางรูปลักษณ์อาจจะแสดงมันได้

en: Theme
th: รูปลักษณ์

en: Theme Name
th: ชื่อรูปลักษณ์

en: This week
th: สัปดาห์นี้

en: Time
th: เวลา

en: Time/Results
th: เวลา/ผลแข่ง

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: Title
th: หัวข้อ

en: Title:
th: หัวข้อ:

en: Today
th: วันนี้

en: Togo
th: โตโก

en: Tonga
th: ตองกา

en: Total
th: รวม

en: Translators
th: ผู้แปล

en: Trinidad and Tobago
th: ตรินิแดดและโตเบโก

en: Tunisia
th: ตูนิเซีย

en: Turkey
th: ตุรกี

en: Turkmenistan
th: เติร์กเมนิสถาน

en: Tuvalu
th: ตูวาลู

en: Uganda
th: ยูกันดา

en: Ukraine
th: ยูเครน

en: United Arab Emirates
th: สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

en: United Kingdom
th: สหราชอาณาจักร

en: United States
th: สหรัฐอเมริกา

en: Update
th: อัปเดท

en: Upload file and import
th: อัปโหลดไฟล์และนำเข้า

en: Uploaded to this %s
th: ได้อัปโหลดไปยัง %s นี้

en: Uruguay
th: อุรุกวัย

en: Used for events.
th: ถูกใช้สำหรับรายการแข่งขัน

en: Uzbekistan
th: อุซเบกิสถาน

en: Values
th: มูลค่า

en: Vanuatu
th: วานูอาตู

en: Vatican City
th: วาติกัน

en: Venezuela
th: เวเนซุเอลา

en: Venue
th: สถานที่

en: Venues
th: สถานที่

en: Video
th: ไฟล์วิดีโอ

en: Vietnam
th: เวียดนาม

en: View All
th: ดูทั้งหมด

en: View Events
th: ดูรายการแข่งขัน

en: View Players
th: ดูผู้เล่น

en: Visit Site
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์

en: Wales
th: เวลส์

en: Welcome to SportsPress
th: ยินดีต้อนรับสู่ SportsPress

en: Welcome to SportsPress!
th: ยินดีต้อนรับสู่ SportsPress!

en: Western Sahara
th: ซาฮาราตะวันตก

en: What's new:
th: สิ่งใหม่:

en: Yemen
th: เยเมน

en: Yes
th: ใช่

en: Your settings have been saved.
th: การตั้งค่าของคุณถูกบันทึกแล้ว

en: Zambia
th: แซมเบีย

en: Zimbabwe
th: ซิมบับเว

en: against
th: เสีย

en: days
th: วัน

en: for
th: ได้

en: hrs
th: ชม.

en: mins
th: นาที

[ctx: mode select]
en: Individual
th: รายบุคคล

[ctx: mode select]
en: Team
th: ทีม

en: secs
th: วินาที
