SportsPress - en to el translation catalogue (741 entries)

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>
el: %s - Συστήνουμε μνήμη τουλάχιστον 64MB. Δείτε: <a href="%s">Increasing memory allocated to PHP</a>

en: %s SportsPress %s has lots of refinements we think you&#8217;ll love.
el: %s Το SportsPress %s έχει πολλές βελτιώσεις που πιστεύουμε ότι θα τις αγαπήσετε.

en: &mdash; None &mdash;
el: &mdash; Κανένας &mdash;

en: &mdash; Not set &mdash;
el: &mdash; Δεν έχει οριστεί &mdash;

en: &mdash; Remove &mdash;
el: &mdash; Κατάργηση &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
el: &mdash; Επιλέξτε &mdash;

en: (Auto)
el: (Αυτόματο)

en: (no title)
el: (χωρίς τίτλο)

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
el: <code>%s</code> έκδοση <strong style="color:red">%s</strong> είναι ξεπερασμένη. Η βασική έκδοση είναι %s

en: <strong>%s event</strong> published | <strong>%s events</strong> published
el[0]: <strong>%s Εκδήλωση</strong> που δημοσιεύθηκε
el[1]: <strong>%s Εκδηλώσεις</strong> που δημοσιεύθηκαν

en: <strong>%s event</strong> scheduled | <strong>%s events</strong> scheduled
el[0]: <strong>%s Εκδήλωση </strong> προγραμματισμένη
el[1]: <strong>%s Εκδηλώσεις</strong> προγραμματισμένες

en: <strong>%s</strong> until next event
el: <strong>%s</strong> μέχρι την επόμενη εκδήλωση

en: <strong>Your theme does not declare SportsPress support</strong> &#8211; if you encounter layout issues please read our integration guide or choose a SportsPress theme :)
el: <strong> Το θέμα σας δεν έχει την υποστήριξη του SportsPress </strong> &#8211; αν αντιμετωπίζετε προβλήματα διάταξης παρακαλώ διαβάστε τις οδηγίες ολοκλήρωσης  ή επιλέξετε ένα θέμα SportsPress :)

en: <strong>Your theme has bundled outdated copies of SportsPress template files</strong> &#8211; if you encounter functionality issues on the frontend this could the reason. Ensure you update or remove them (in general we recommend only bundling the template files you actually need to customize). See the system report for full details.
el: <strong> Το θέμα σας έχει ομαδοποιήση ξεπερασμένα αντίγραφα του πρότυπου SportsPress</ strong> &#8211;  εάν αντιμετωπίσετε προβλήματα με τη λειτουργικότητα στο frontend αυτό θα μπορούσε να είναι η αιτία. Βεβαιωθείτε ότι έχετε ενημερώσει ή τους έχετε καταργήσει (σε γενικές γραμμές συνιστούμε ομαδοποίηση μόνο τα αρχεία προτύπων που πραγματικά χρειάζεται να προσαρμόσετε). Δείτε την έκθεση του συστήματος για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: A calendar of events.
el: Ένα ημερολόγιο των εκδηλώσεων.

en: A clock that counts down to an upcoming event.
el: Ένα ρολόι που μετράει αντίστροφα για ένα επερχόμενο γεγονός.

en: A list of events.
el: Ο κατάλογος των εκδηλώσεων.

en: Abbreviate team names
el: Σύντμησης των Ονομάτων Ομάδων

en: Abbreviation
el: Συντόμευση

en: About SportsPress
el: Σχετικά με το SportsPress

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
el: Η ενέργεια απέτυχε. Παρακαλώ ανανεώστε την σελίδα και ξαναδοκιμάστε.

en: Add New
el: Προσθήκη νέου

en: Add New Calendar
el: Προσθήκη νέου ημερολογίου

en: Add New Column
el: Προσθήκη νέας στήλης

en: Add New Event
el: Προσθήκη νέου γεγονότος

en: Add New League Table
el: Προσθήκη νέου πίνακα βαθμολογίας

en: Add New Metric
el: Προσθήκη νέου μετρικού

en: Add New Outcome
el: Προσθήκη νέου αποτελέσματος

en: Add New Performance
el: Προσθήκη νέου απόδοσης

en: Add New Player
el: Προσθήκη νέου παίκτη

en: Add New Player List
el: Προσθήκη νέας λίστας παικτών

en: Add New Result
el: Προσθήκη νέων αποτελεσμάτων

en: Add New Staff
el: Προσθήκη νέου προσωπικού

en: Add New Statistic
el: Προσθήκη νέων Στατιστικών

en: Add New Team
el: Προσθήκη νέας ομάδας

en: Add icon
el: Προσθέστε το εικονίδιο

en: Add logo
el: Προσθέστε το λογότυπο

en: Add photo
el: Προσθήκη φωτογραφιών

en: Add video
el: Προσθήκη βίντεο

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Adjustments
el: Αναπροσαρμογές

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Africa
el: Αφρική

en: Albania
el: Αλβανία

en: Algeria
el: Αλγερία

en: Align
el: Στοίχιση

en: All
el: Όλα

en: All done!
el: Όλα έτοιμα!

en: Allow people to post comments on new articles
el: Να επιτρέπεται σε άτομα να δημοσιεύουν σχόλια για τα νέα άρθρα

en: American Football
el: Αμερικάνικο ποδόσφαιρο

en: American Samoa
el: Αμερικανικοί Νήσοι Σαμόα

en: Andorra
el: Ανδόρα

en: Angola
el: Αγκόλα

en: Anguilla
el: Ανγκουίλα

en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

en: Apple Calendar
el: Apple Ημερολόγιο

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Article
el: Άρθρο

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Asia
el: Ασία

en: Attended
el: Παρακολούθησαν

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Australian Rules Football
el: Αυστραλιανό ποδόσφαιρο κανόνων

en: Austria
el: Αυστρία

en: Author URL
el: Συγγραφέας διεύθυνση URL

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Average
el: Μέτριο

en: Away
el: Εκτός έδρας

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

en: Background
el: Φόντο

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Bangladesh
el: Μπανγκλαντές

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Baseball
el: Μπέιζμπολ

en: Basic Setup
el: Βασική Εγκατάσταση

en: Basketball
el: Μπάσκετ

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίσε

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδα

en: Bhutan
el: Μπουτάν

en: Birthdays
el: Γενέθλια

en: Blocks
el: Ομάδες δεδομένων

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία-Ερζεγοβίνη

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Branding
el: Ταυτότητα

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: British Virgin Islands
el: Βρετανικές Παρθένοι Νήσοι

en: Brunei
el: Μπρουνέι

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burma
el: Βιρμανία

en: Burundi
el: Μπουρούντι

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Calendars
el: Ημερολόγια

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

en: Career Total
el: Σταδιοδρομία Συνολική

en: Cayman Islands
el: Νησιά Καϊμάν

en: Center
el: Κέντρο

en: Central African Republic
el: Κεντροαφρικανική Δημοκρατία

en: Chad
el: Τσαντ

en: Change
el: Αλλαγή

en: Changes saved.
el: Οι αλλαγές αποθηκεύτηκαν.

en: Cheatin&#8217; huh?
el: Προσπαθείς να κλέψεις;

en: Chile
el: Χιλή

en: China
el: Κίνα

en: Choose a city in the same timezone as you.
el: Επιλέξτε μια πόλη στην ίδια ζώνη ώρας όπως εσείς.

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Column
el: Στήλη

en: Columns
el: Στήλες

en: Columns:
el: Στήλες:

en: Combined
el: Συνδυασμένη

en: Comments
el: Σχόλια

en: Comoros
el: Κομόρες

en: Competition
el: Διοργάνωση

en: Competitions
el: Διοργανώσεις

en: Competitive
el: Επίσημος αγώνας

en: Condition
el: Κατάσταση

en: Configure
el: Διαμορφώστε

en: Constants
el: Σταθερές

en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
el: Αντιγράψτε αυτόν τον κώδικα και επικολλήστε το στη δημοσίευση, στη σελίδα ή το περιεχόμενο κειμένου widget σας.

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Countdown
el: Αντίστροφη μέτρηση

en: Countdowns
el: Αντίστροφες μετρήσεις

en: Credits
el: Συντελεστές

en: Cricket
el: Κρίκετ

en: Croatia
el: Κροατία

en: Cuba
el: Κούβα

en: Curacao
el: Κουρασάο

en: Current Team
el: Τρέχουσα ομάδα

en: Current Teams
el: Τρέχουσα ομάδα

en: Current Theme
el: Τρέχων Θέμα

en: Custom CSS
el: Προσαρμοσμένη  CSS

en: Custom:
el: Προσαρμοσμένο:

en: Customize
el: Προσαρμόστε

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Czech Republic
el: Τσεχία

en: Darts
el: Βελάκια

en: Data
el: Δεδομένα

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date Format
el: Μορφοποίηση ημερομηνίας

en: Date range:
el: Ημερομηνία σειρά:

en: Date/Time:
el: Ημερομηνία / Ώρα:

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default (%s)
el: Προεπιλογή (%s)

en: Default Timezone
el: Προεπιλεγμένη χρονική ζώνη

en: Default timezone is %s
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας είναι %s

en: Default timezone is %s - it should be UTC
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας είναι %s - θα πρέπει να είναι UTC

en: Delete row
el: Διαγραφή γραμμής

en: Delimiter
el: Σύμβολο διαχωρισμού

en: Democratic Republic of the Congo
el: Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό

en: Denmark
el: Δανία

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Developers
el: Προγραμματιστές

en: Directories
el: Κατάλογοι

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display a gallery of players.
el: Εμφανίσει μια συλλογή των παικτών.

en: Display a league table.
el: Εμφάνιση ενός πίνακα κατάταξης.

en: Display a list of players.
el: Εμφανίζει μια λίστα των παικτών.

en: Display a single staff member.
el: Εμφάνιση ενός μόνο υπαλλήλου.

en: Display calendar title
el: Προβολή ημερολογιακού τίτλου

en: Display competition
el: Εμφάνιση ανταγωνισμού

en: Display link to view all events
el: Εμφανίστε σύνδεσμο για να δείτε όλες τις εκδηλώσεις

en: Display link to view all players
el: Εμφανίστε σύνδεσμο για να δείτε όλους τους παίκτες

en: Display link to view full table
el: Εμφανίστε σύνδεσμο για να δείτε την πλήρη πίνακα

en: Display logos
el: Εμφανίστε λογότυπα

en: Display maps
el: Εμφάνιση χαρτών

en: Display national flags
el: Απεικόνιση των εθνικών σημαιών

en: Display outcome
el: Εμφάνιση αποτελέσματος

en: Display photos
el: Εμφάνιση φωτογραφιών

en: Display player names on hover
el: Τα εμφανιζόμενα ονόματα παικτών είναι στον αέρα

en: Display season
el: Εμφάνιση σεζόν

en: Display squad numbers
el: Εμφάνιση αριθμών φανέλας

en: Display venue
el: Εμφάνιση έδρας

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
el: Εμφάνιση %s&#8211;%s από %s

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Docs
el: Έγγραφα

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Dominica
el: Ντομίνικα

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Drag the marker to the venue's location.
el: Σύρετε το δείκτη στη θέση του χώρου.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αυτό δεν είναι ένα έγκυρο πρότυπο τροφοδοσίας.

en: East Timor
el: Ανατολικό Τιμόρ

en: Ecuador
el: Ισημερινός

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Calendar
el: Επεξεργασία ημερολογίου

en: Edit Column
el: Επεξεργασία στήλης

en: Edit Competition
el: Επεξεργασία διαγωνισμού

en: Edit Event
el: Επεξεργασία γεγονότος

en: Edit Job
el: Επεξεργασία εργασίας

en: Edit League Table
el: Επεξεργασία πίνακα βαθμολογίας

en: Edit Metric
el: Επεξεργασία Μετρικού

en: Edit Outcome
el: Επεξεργασία  αποτελέσματος

en: Edit Performance
el: Επεξεργασία απόδοσης

en: Edit Player
el: Επεξεργασία παίκτη

en: Edit Player List
el: Επεξεργασία λίστας παικτών

en: Edit Position
el: Επεξεργασία θέσης

en: Edit Result
el: Επεξεργασία αποτελεσμάτων

en: Edit Results
el: Επεξεργασία αποτελεσμάτων

en: Edit Season
el: Επεξεργασία σεζόν

en: Edit Staff
el: Επεξεργασία Προσωπικού

en: Edit Statistic
el: Επεξεργασία στατιστικών

en: Edit Team
el: Επεξεργασία  ομάδας

en: Edit Venue
el: Επεξεργασία τόπου διεξαγωγής

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Enable
el: Διαθέσιμο

en: England
el: Αγγλία

en: Environment
el: Περιβάλλον

en: Equal %s
el: Ίση %s

en: Equation
el: Εξομοίωση

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Europe
el: Ευρώπη

en: Event
el: Γεγονός

en: Event Blocks
el: Εκδήλωση Blocks

en: Event Calendar
el: Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

en: Event List
el: Λίστα εκδήλωσης

en: Event Manager
el: Διαχειριστής γεγονότος

en: Event Options
el: Επιλογές γεγονότος

en: Event Outcomes
el: Αποτελέσματα γεγονότος

en: Event Results
el: Αποτελέσματα συμβάντος

en: Events
el: Εκδηλώσεις

en: Events need to be defined with columns in a specific order (3+ columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
el: Εκδηλώσεις πρέπει να καθοριστούν με στήλες σε μια συγκεκριμένη σειρά (3 + στήλες)  <a href="%s">Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε ένα δείγμα</a>.

en: Faroe Islands
el: Νησιά Φερόε

en: Feeds
el: Ροές

en: Fiji
el: Φίτζι

en: Finland
el: Φινλανδία

en: Floorball
el: Ποδόσφαιρο Σάλας

en: Follow [link]@ThemeBoy[/link] on Twitter.
el: Ακολουθείστε τον [link]@ThemeBoy[/link] στο Twitter.

en: Format
el: Μορφή

en: France
el: Γαλλία

en: Free
el: Δωρεάν

en: Free SportsPress Theme
el: Δωρεάν SportsPress Θέμα

en: Free with tweet
el: Δωρεάν με τιτίβισμα

en: Friendly
el: Φιλικός αγώνας

en: Frontend Styles
el: Στυλ περιβάλλοντος εργασίας

en: Full Time
el: Τελικό

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gallery
el: Πινακοθήκη

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: General
el: Γενικά

en: General Options
el: Γενικές Ρυθμίσεις

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Germany
el: Γερμανία

en: Get Started
el: Ξεκινώντας

en: Get System Report
el: Αποκτήστε έκθεση του συστήματος

en: Getting Started
el: Ξεκινώντας

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Go to SportsPress Settings
el: Πηγαίνετε στις ρυθμίσεις SportsPress

en: Google Maps
el: Χάρτες Google

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Grouping
el: Ομαδοποίηση

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουϊνέα-Μπισάου

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Handball
el: Χάντμπολ

en: Have you tried the free Rookie theme yet?
el: Δεν έχετε δοκιμάσει το ελεύθερο θέμα Rookie ακόμα;

en: Header Offset
el: Απόκλιση επικεφαλίδας

en: Heading
el: Επικεφαλίδα

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hi there! Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
el: Hi there! Επιλέξτε ένα αρχείο. Csv για να ανεβάσετε, στη συνέχεια, κάντε κλικ στο κουμπί "Μεταφόρτωση αρχείου και εισαγωγή».

en: Hide this notice
el: Απόκρυψη ανακοίνωσης

en: Highlight
el: Επισημάνετε

en: Home
el: Αρχική

en: Home URL
el: URL Αρχικής

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Hybrid
el: Υβριδική

en: Ice Hockey
el: Χόκεϊ επί πάγου

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: Icon
el: εικόνα

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import <strong>events</strong> from a csv file.
el: Εισαγωγή <strong>εκδηλώσεων</strong> από ένα αρχείο csv.

en: Import <strong>players</strong> from a csv file.
el: Εισαγωγή <strong> Παικτών </ strong> από ένα αρχείο csv.

en: Import <strong>staff</strong> from a csv file.
el: Εισαγωγή <strong>προσωπικού</strong> από ένα αρχείο csv.

en: Import <strong>teams</strong> from a csv file.
el: Εισαγωγή <strong> Ομάδων </ strong> από ένα αρχείο csv.

en: Import Events
el: Εισαγωγή Εκδηλώσεων

en: Import Players
el: Εισαγωγή παικτών

en: Import Staff
el: Ειασαγωγή Προσωπικού

en: Import Teams
el: Εισαγωγή ομάδων

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> events and skipped <strong>%s</strong>.
el: Εισαγωγή ολοκληρώθηκε - εισάγονται  <strong>%s</strong> εκδηλώσεις και παραλείπονται <strong>%s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> players and skipped <strong>%s</strong>.
el: Εισαγωγή ολοκληρώθηκε - εισάγονται  <strong>%s</strong>οι παίκτες και παραλείπονται  <strong>%s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> staff and skipped <strong>%s</strong>.
el: Εισαγωγή ολοκληρώθηκε - εισάγονται <strong>%s</strong> προσωπικού και παραλείπονται <strong>%s</strong>.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> teams and skipped <strong>%s</strong>.
el: Εισαγωγή ολοκληρώθηκε - εισάγονται <strong>%s</strong> ομάδες και παραλείπονται <strong>%s</strong>.

en: India
el: Ινδία

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Insert into %s
el: Τοποθετήστε σε %s

en: Insert row after
el: Εισαγωγή γραμμής μετά

en: Install Now
el: Εγκατάσταση τώρα

en: Install demo content
el: Εγκαταστήστε το δοκιμαστικό περιεχόμενο

en: Installation
el: Εγκατάσταση

en: Installed Plugins
el: Εγκατεστημένα plugins

en: Iran
el: Ιράν

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Italy
el: Ιταλία

en: Ivory Coast
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Jamaica
el: Ιαμαϊκή

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Job
el: Εργασία

en: Jobs
el: Θέσεις εργασίας

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Kenya
el: Κένυα

en: Key
el: Κλειδί

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan
el: Κιργιστάν

en: Label
el: Όνομα

en: Lacrosse
el: Λακρός

en: Laos
el: Λάος

en: Last 10
el: Τελευταία 10

en: Last 5
el: Τελευταία 5

en: Latitude
el: Γεωγραφικό πλάτος

en: Latvia
el: Λετονία

en: Layout
el: Διάταξη

en: League Manager
el: Διαχειριστής στο πρωτάθλημα

en: League Menu
el: Μενού πρωταθλήματος

en: League Table
el: Βαθμολογία Πρωταθλήματος

en: League Tables
el: Βαθμολογίες Πρωταθλήματος

en: Least %s
el: τουλάχιστον %s

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Left
el: Αριστερά

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Libya
el: Λιβύη

en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

en: Limit
el: Όριο

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Link events
el: Σύνδεσμος εκδηλώσεων

en: Link players
el: Σύνδεσμος παικτών

en: Link staff
el: Σύνδεσμος προσωπικού

en: Link teams
el: Σύνδεσμος ομάδων

en: Link venues
el: Σύνδεσμος χώρου εκδηλώσεων

en: List
el: Λίστα

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Live countdowns
el: Ζωντανές αντίστροφες μετρήσεις

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Logos
el: Λογότυπα

en: Longitude
el: Γεωγραφικό μήκος

en: Love SportsPress? Help spread the word by rating us 5★ on WordPress.org
el: Σας άρεσε το SportsPress? Βοηθήστε να διαδωθούν τα νέα δίνοντας μας 5 ★ στο WordPress.org

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Macau
el: Μακάο

en: Macedonia
el: ΠΓΔ Μακεδονίας

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Mali
el: Μάλι

en: Malta
el: Μάλτα

en: Manual
el: Χειροκίνητα

en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Metric
el: Μετρικός

en: Metrics
el: Μετρικές

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Micronesia
el: Μικρονησία

en: Minutes
el: Λεπτά

en: Mode
el: Τρόπος λειτουργίας

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Monaco
el: Μονακό

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

en: Montserrat
el: Μονσεράτ

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Most %s
el: Οι περισσότεροι %s

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Name
el: Όνομα

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Nationality
el: Εθνικότητα

en: Nauru
el: Ναούρου

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Netball
el: Δικτυοσφαίρα

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: New
el: Νέο

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Next
el: Επόμενο

en: Next Steps
el: Επόμενα βήματα

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: No
el: Όχι

en: No overrides present in theme.
el: Δεν υπάρχουν στο θέμα υπερβάσεις

en: No results found.
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα.

en: None
el: Καμία

en: North America
el: Βόρεια Αμερική

en: North Korea
el: Βόρεια Κορέα

en: Northern Ireland
el: Βόρεια Ιρλανδία

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Now
el: Τώρα

en: Number of events to show:
el: Αριθμός εκδηλώσεων για εμφάνιση:

en: Number of players to show:
el: Αριθμός παικτών που συμμετέχουν:

en: Number of teams to show:
el: Αριθμός ομάδων που συμμετέχουν:

en: Oceania
el: Ωκεανία

en: Oman
el: Ομάν

en: Open link in a new window/tab
el: Άνοιγμα συνδέσμου σε νέο παράθυρο / καρτέλα

en: Operators
el: Οι χειριστές

en: Other
el: Άλλο

en: Outcome
el: Κατάληξη

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: PHP Max Input Vars
el: PHP  Μέγιστη είσοδος Vars

en: PHP Version
el: Έκδοση PHP

en: Padding
el: Yλικό γεμίσματος

en: Paginate
el: Για σελιδοποίηση

en: Pagination
el: Σελιδοποίησης

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάου

en: Palestine
el: Παλαιστίνη

en: Panama
el: Παναμάς

en: Papua New Guinea
el: Παπούα Νέα Γουινέα

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Parent
el: Γονικό

en: Parent:
el: Μητρική:

en: Past Teams
el: Προηγούμενες ομάδες

en: Performance
el: Επιδόσεις

en: Performance:
el: Επιδόσεις:

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Photo
el: Φωτογραφία

en: Played
el: Έπαιξε

en: Player
el: Παίκτης

en: Player Gallery
el:  Γκαλερί παίκτη

en: Player List
el: Λίστα παίκτη

en: Player Lists
el: Λίστες παικτών

en: Player Metrics
el: Μετρήσεις παίκτη

en: Player Options
el: Επιλογές του παίκτη

en: Player Performance
el: Απόδοση παίκτη

en: Player Ranking
el: Βαθμολογία παικτών

en: Player Statistics
el: Στατιστικά Παικτών

en: Player vs player
el: Παίκτης vs παίκτη

en: Players
el: Παίκτες

en: Players need to be defined with columns in a specific order (7 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
el: Οι παίκτες πρέπει να καθοριστούν με στήλες σε μια συγκεκριμένη σειρά (7 στήλες). <a href="%s">Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε ένα δείγμα</a>.

en: Please include this information when requesting support:
el: Παρακαλούμε συμπεριλάβετε αυτή την πληροφορία στο αίτημα υποστήριξής σας:

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Poland
el: Πολωνία

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Pos
el: Θέση

en: Position
el: Θέση

en: Positions
el: Θέσεις

en: Premium
el: Προηγμένη Έκδοση

en: Premium Support
el: Premium Υποστήριξη

en: Presets
el: Προκαθορισμένες ρυθμίσεις

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Preview %s
el: Προεπισκόπηση του %s

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Primary
el: Αρχικό

en: Profile
el: Προφίλ

en: Published
el: Δημοσιεύτηκε

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Racket Sports
el: Αθλήματα ρακέτας

en: Rank
el: Κατάταξη

en: Recap
el: Ανακεφαλαίωση

en: Remove icon
el: Αφαιρέστε το εικονίδιο

en: Remove logo
el: Αφαιρέστε την λογότυπο

en: Remove photo
el: Αφαιρέστε την φωτογραφία

en: Remove video
el: Αφαιρέστε το βίντεο

en: Republic of the Congo
el: Δημοκρατία του Κονγκό

en: Responsive
el: Κατανοητή

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Results Only
el: Αποτελέσματα Μόνο

en: Right
el: Δεξιά

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Rookie is a free starter theme for SportsPress designed by ThemeBoy.
el: Το Rookie είναι ένα ελεύθερο θέμα εκκίνησης για SportsPress σχεδιάστηκε από ThemeBoy.

en: Rows
el: Γραμμές

en: Rugby League
el: Πρωτάθλημα Ράγκμπι

en: Rugby Union
el: Ράγκμπι

en: Russia
el: Ρωσία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: SP Configuration
el: SP Διαμόρφωση

en: SP Post Types
el: Τύποι SP δημοσίευσης

en: SP Taxonomies
el: SP Ταξονομίες

en: SP Version
el: SP Έκδοση

en: SUHOSIN Installed
el: Suhosin Εγκατεστημένο

en: Saint Kitts and Nevis
el: Άγιος Χριστόφορος και Νέβις

en: Saint Lucia
el: Αγία Λουκία

en: Saint Vincent and the Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνες

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Σαν Μαρίνο

en: Sao Tome and Principe
el: Σάο Τόμε και Πρίνσιπε

en: Satellite
el: Δορυφορική

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Scheduled
el: Προγραμματισμένες

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>.
el: Προγραμματισμένη για: <b>%1$s</b>.

en: Scotland
el: Σκωτία

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Season
el: Σεζόν

en: Seasons
el: Αγωνιστικές Περίοδοι

en: Select %s
el: Επιλογή %s

en: Select %s:
el: Επιλογή %s:

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select Icon
el: Επιλέξτε το εικονίδιο

en: Select Logo
el: Επιλέξτε Λογότυπο

en: Select Photo
el: Επιλέξτε Φωτογραφία

en: Select your timezone and sport to get started.
el: Επιλέξτε τη ζώνη ώρας και το άθλημα σας για να ξεκινήσετε.

en: Select...
el: Επιλέξτε ...

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Separate
el: Ξεχωριστό

en: Serbia
el: Σερβία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Settings saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

en: Shortcode
el: Σύντομος κωδικός

en: Shortcode menu
el: Συντόμοι κωδικοί μενού

en: Shortcodes
el: Σύντομος κωδικός

en: Show all
el: Εμφάνιση όλων

en: Show all competitions
el: Εμφάνιση όλων των διαγωνισμών

en: Show all positions
el: Εμφάνιση όλων των θέσεων

en: Show all seasons
el: Εμφάνιση ολες τις περιόδους

en: Show all teams
el: Εμφάνιση όλων των ομάδων

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Snooker
el: Σνούκερ

en: Solomon Islands
el: Νησιά Σολομώντα

en: Somalia
el: Σομαλία

en: Sorry, there has been an error.
el: Δυστυχώς, υπήρξε ένα λάθος.

en: Sort Order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Sort Order:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Sort by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Sortable
el: ταξινομήσιμα

en: South Africa
el: Νότια Αφρική

en: South America
el: Νότια Αμερική

en: South Korea
el: Νότια Κορέα

en: South Sudan
el: Νότιο Σουδάν

en: Spain
el: Ισπανία

en: Split players by position
el: Διαχωρισμός παικτών με βάση την θέση

en: Split players by team
el: Διαχωρισμός παικτών ανά ομάδα

en: Sponsors
el: Χορηγοί

en: Sport
el: Άθλημα

en: SportsPress Events (CSV)
el: SportsPress Εκδηλώσεις (CSV​​)

en: SportsPress Players (CSV)
el: SportsPress Παίκτες (CSV​​)

en: SportsPress Shortcodes
el: SportsPress Σύντομοι κωδικοί

en: SportsPress Staff (CSV)
el: SportsPress Προσωπικό (CSV​​)

en: SportsPress Teams (CSV)
el: SportsPress ομάδες (CSV​​)

en: SportsPress has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate SportsPress</a>.
el: Το SportsPress έχει την καλοσύνη να μεταφραστεί σε πολλές άλλες γλώσσες χάρη στη μεταφραστική ομάδα μας. Θέλετε να δείτε το όνομά σας; <a href="%s"> Μετάφραση SportsPress </a>.

en: SportsPress is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to SportsPress</a>.
el: Το SportsPress αναπτύσσεται και συντηρείται από μια παγκόσμια ομάδα παθιασμένων ατόμων και υποστηρίζεται από μια τρομερή κοινότητα  προγραμματιστών. Θέλετε να δείτε το όνομά σας; <a href="%s"> Συμβολή στο SportsPress </a>.

en: Squad Number
el: Αριθμός Φανέλας

en: Squash
el: Σκουός

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: Staff
el: Προσωπικό

en: Staff Options
el: Επιλογές του προσωπικού

en: Staff need to be defined with columns in a specific order (6 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
el: Το προσωπικό πρέπει να ορίζεται με στήλες σε μια συγκεκριμένη σειρά (6 στήλες). <a href="%s">Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε ένα δείγμα</a>.

en: Started
el: Βασικός

en: Starting Lineup
el: Εκκίνηση παράταξης

en: Statistic
el: Στατιστικά

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Status
el: Κατάσταση

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Streak
el: Σερί

en: Styles and Scripts
el: Styles και Scripts

en: Substitute
el: Αναπληρωματικοί

en: Substituted
el: Αλλαγή

en: Substitutes
el: Αναπληρωματικοί

en: Success!
el: Επιτυχία!

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Support Forums
el: Φόρουμ Υποστήριξης

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Swaziland
el: Σουαζιλάνδη

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Syria
el: Συρία

en: System Status
el: Κατάσταση Συστήματος

en: Table Columns
el: Πίνακας Στήλες

en: Table Tennis
el: Πινγκ πονγκ

en: Tables
el: πίνακες

en: Tahiti
el: Ταϊτή

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Tanzania
el: Τανζανία

en: Team
el: Ομάδα

en: Team Colors
el: Χρώματα ομάδος

en: Team Manager
el: Διαχειριστής ομάδας

en: Team Options
el: Επιλογές ομάδας

en: Team Sports
el: Ομαδικά αθλήματα

en: Team vs team
el: Ομάδα vs ομάδα

en: Teams
el: Ομάδες

en: Teams need to be defined with columns in a specific order (3 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
el: Οι Ομάδες πρέπει να καθοριστούν με στήλες σε μια συγκεκριμένη σειρά (3 στήλες). <a href="%s"> Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε ένα δείγμα</a>.

en: Template Overrides
el: Παράκαμψη προτύπων

en: Templates
el: Πρότυπα

en: Tennis
el: Τένις

en: Terrain
el: Ανάγλυφο εδάφους

en: Text
el: Κείμενο

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: Thank you for updating to the latest version!
el: Ευχαριστούμε που αναβαθμίσατε στην τελευταία έκδοση!

en: Thanks for installing!
el: Ευχαριστούμε για την εγκατάσταση!

en: Thanks, all done!
el: Ευχαριστούμε, όλα έτοιμα!

en: The CSV is invalid.
el: Το CSV είναι άκυρο.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
el: Η περιγραφή δεν είναι εμφανή ως προεπιλογή? Ωστόσο, μερικά θέματα μπορεί να την δείξουν.

en: The following options affect how words are displayed on the frontend.
el: Οι ακόλουθες επιλογές επηρεάζουν τον τρόπο εμφάνισεις των λέξεων στην επιφάνεια εργασίας.

en: Theme
el: Θέμα

en: Theme Integration Guide
el: Οδηγός διασύνδεσης θέματος

en: Theme Name
el: Όνομα Θέματος

en: Theme Version
el: Έκδοση θέματος

en: These settings control the permalinks used for SportsPress. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
el: Αυτές οι ρυθμίσεις ελέγχουν τις σταθερές συνδέσεις που χρησιμοποιούνται για το SportsPress. Αυτές οι ρυθμίσεις ισχύουν μόνο όταν <strong>δεν χρησιμοποιούν  τις "προεπιλεγμένες"  σταθερές συνδέσεις παραπάνω</strong>.

en: This week
el: Αυτή την εβδομάδα

en: This will enable a script allowing the countdowns to be animated.
el: Αυτό θα επιτρέψει μια δέσμη ενεργειών για να ξεκινήση η αντίστροφη μετρήση.

en: This will enable a shortcode menu to be displayed in the visual editor.
el: Αυτό θα επιτρέψει ένα σύντομο μενού κώδικα για να εμφανίζεται στο visual επεξεργαστή.

en: Time
el: Ώρα

en: Time Only
el: Μόνο Ώρα

en: Time/Results
el: Ώρα / Αποτελέσματα

en: Time/Results Format
el: Ώρα/Αποτελέσματα Μορφή

en: Timezone
el: Χρονική ζώνη

en: Title
el: Τίτλος:

en: Title Format
el: Τίτλος Μορφή

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Today
el: Σήμερα

en: Togo
el: Τόγκο

en: Tonga
el: Τόνγκα

en: Total
el: Σύνολο

en: Tournaments
el: Τουρνουά

en: Translators
el: Μεταφραστές

en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιντάντ και Τομπάγκο

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Turks and Caicos Islands
el: Νήσοι Τερκς και Κάικος

en: Tuvalu
el: Τουβαλού

en: Tweet
el: Τιτίβισμα

en: Tweet #SportsPress
el: Τιτιβίστε #SportsPress

en: US Virgin Islands
el: Αμερικάνικες Παρθένοι Νήσοι

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Upgrade
el: Αναβάθμιση

en: Upgrade Now
el: Αναβαθμίστε τώρα

en: Upgrade to Pro
el: Αναβαθμιστείτε σε Pro

en: Uploaded to this %s
el: Καταχωρήθηκε σε αυτήν %s

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Used for events.
el: Χρησιμοποιείται για εκδηλώσεις.

en: Used for league tables.
el: Χρησιμοποιείται για πίνακες πρωταθλήματος.

en: Used for player lists.
el: Χρησιμοποιείται για λίστες παίκτη.

en: User
el: Χρήστης

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Values
el: Αξίες

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Variable
el: Μεταβλητό

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Vatican City
el: Βατικανό

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Venue
el: Τόπος διεξαγωγής

en: Venues
el: Χώροι Εκδηλώσεων

en: Version %s
el: Έκδοση %s

en: Video
el: Βίντεο

en: Videos
el: Βίντεο

en: Vietnam
el: Βιετνάμ

en: View
el: Προβολή

en: View %s
el: Εμφάνιση %s

en: View All
el: Προβολή όλων

en: View Calendar
el: Προβολή ημερολογίου

en: View Event
el: Προβολή γεγονότος

en: View Events
el: Προβολή Εκδηλώσεων

en: View League Table
el: Προβολή Πίνακα Κατάταξης

en: View Player
el: Προβολή παίκτη

en: View Player List
el: Προβολή λίστας παικτών

en: View Players
el: Προβολή παικτών

en: View Staff
el: Προβολή Προσωπικού

en: View Team
el: Προβολή ομάδας

en: View Teams
el: Προβολή ομάδων

en: View all events
el: Προβολή όλων των εκδηλώσεων

en: View all players
el: Προβολή όλων των παικτών

en: View full table
el: Δείτε τον πλήρη πίνακα

en: Visit Site
el: Επίσκεψη στην ιστοσελίδα

en: Visit plugin homepage
el: Επισκεφθείτε την αρχική σελίδα του πρόσθετου

en: Volleyball
el: Βόλεϊ

en: WP Language
el: WP Γλώσσα

en: WP Max Upload Size
el: Μέγιστο μέγεθος μεταφόρτωσης WP

en: WP Multisite Enabled
el: WP Ιστότοπος Ενεργοποιημένο

en: WP Version
el: Έκδοση WP

en: Wales
el: Ουαλία

en: Water Polo
el: Υδατοσφαίριση

en: Water Sports
el: Θαλάσσια σπορ

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
el: Έχουμε συναρμολογημένα μερικές συνδέσεις για να ξεκινήσετε:

en: Web Server Info
el: Πληροφορίες Web Server

en: Welcome to SportsPress
el: Καλώς ήρθατε στο SportsPress

en: Welcome to SportsPress %s
el: Καλώς ήρθατε στο SportsPress %s

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: What's new:
el: Τι νέο υπάρχει:

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Yes
el: Ναι

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
el: Ο server σας δεν έχει το fscockopen ή to cURL ενεργοποιημένο. Το PayPal IPN και άλλα scripts που επικοινωνούν με άλλους servers δεν θα λειτουργήσουν. Παρακαλώ επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματός.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
el: Ο server σας δεν έχει ενεργοποιημένη την κλάση  <a href="%s">SOAP Client</a> - ορισμένα gateway plugins που απαιτούν SOAP ίσως να μην λειτουργούν σωστά.

en: Your server has cURL enabled, fsockopen is disabled.
el: O server σας έχει το cURL ενεργοποιημένο αλλά το fsockopen απενεργοποιημένο.

en: Your server has fsockopen and cURL enabled.
el: O server σας έχει τα fsockopen και cURL ενεργοποιημένα.

en: Your server has fsockopen enabled, cURL is disabled.
el: O server σας έχει το fsockopen ενεργοποιημένο αλλά το cURL απενεργοποιημένο.

en: Your server has the SOAP Client class enabled.
el: Ο server σας έχει το SOAP Client class ενεργοποιημένο.

en: Your settings have been saved.
el: Οι ρυθμίσεις σας έχουν αποθηκευτεί.

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: by
el: από

en: days
el: Ημέρες

en: events
el: Εκδηλώσεων

[ctx: example]
en: Fixtures & Results
el: Πρόγραμμα & Αποτελέσματα

[ctx: example]
en: Player Ranking
el: Βαθμολογία παικτών

[ctx: example]
en: Primary League
el: Πρωτογενής Πρωτάθλημα

[ctx: example]
en: Roster
el: Ρόστερ

[ctx: example]
en: Secondary League
el: Δευτερογενής Πρωτάθλημα

[ctx: example]
en: This is an example %1$s. As a new SportsPress user, you should go to <a href=\"%3$s\">your dashboard</a> to delete this %1$s and create new %2$s for your content. Have fun!
el: Αυτό είναι ένα παράδειγμα %1$s. Ως νέος χρήστης του SportsPress, πρέπει να πάτε στον <a href=\"%3$s\">πίνακα ελέγχου σας</a>  να διαγράψετε αυτόν τον %1$s και να δημιουργήσετε νέους %2$s για το περιεχόμενό σας. Καλή διασκέδαση!

en: for
el: για

en: hrs
el: ώρες

en: is available
el: είναι διαθέσιμο

en: mins
el: λεπτά

[ctx: mode setting description]
en: Who competes in events?
el: Ποιος συμμετέχει σε αγωνίσματα;

en: players
el: παίκτες

en: secs
el: δευτερόλεπτα

en: teams
el: ομάδες

en: version
el: έκδοση
